Zarobki pracowników popularnych dyskontów już dawno przestały kojarzyć się z najniższą krajową. A wraz z nowym rokiem największe sieci handlowe prowadzają podwyżki dla swoich pracowników. Oznacza to, że we wrocławskim dyskoncie zarobisz na starcie więcej niż jako... nauczyciel czy policjant. Jak wynika z danych firmy Sedlak&Sedlak, 25 proc. najgorzej wynagradzanych lekarzy zarabia mniej niż 2 824 zł brutto, a więc mniej niż kasjer w Biedronce.

Płace pracowników dyskontów

W całym kraju popularne dyskonty miały opinię sklepów, w których kiepsko się zarabia. To się jednak zmieniło. Ogólny wzrost gospodarczy i podwyżki pensji w wielu działach gospodarki powoduje, że dyskonty nie mają wyboru. Muszą podnosić zarobki pracowników i zachęcać ich do pracy oferując rozmaite benefity jak np. wrocławska Biedronka, która poza pensją 3000 złotych brutto zachęcą prywatną opieką medyczną, kartą Multisport oraz premiami. Po nowym roku zarobki magazyniera sięgają tam już nawet 4 tys. zł brutto.
Styczniowa podwyżka dla pracujących w Biedronce waha się między 200 zł a 550 zł brutto, w zależności od stażu, stanowiska oraz lokalizacji sklepu. Sieć poinformowała, że ostatnie podwyżki, dotyczą wszystkich sprzedawców-kasjerów. Ci, którzy zaczną pracę w Biedronce na takim stanowisku na pełen etat, mogą liczyć na 2650 zł brutto. W wybranych lokalizacjach kwoty te są wyższe, przykładowo we Wrocławiu na start sprzedawca/kasjer może zarobić 3000 złotych brutto.

Inne dyskonty nie mają w tej sytuacji wyjścia i są zmuszone robić to samo. W Lidlu dysponent nocny już zarabia 4,8 tys. zł brutto. Na razie jednak zarobki w Lidlu są wyższe niż w Biedronce, więc ta siec jeszcze się wstrzymuje z podwyżkami. Stawka aglomeracyjna dla kasjera, która obowiązuje w dużych miastach, wynosi 3,3 tys. zł brutto na początku pracy. Po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu 3,5 tys. zł brutto, a po dwóch latach do 3,8 zł brutto.
Zupełnie przyzwoite są już w Lidlu zarobki innych pracowników. Komisjonerzy, czyli osoby pośredniczące w kupnie i sprzedaży, otrzymują na początek od 2850 zł do 3,4 tys. zł brutto. Po roku stawka wzrasta do 3150 zł – 3,6 tys. zł brutto, a po 2 latach ich płaca gwarantowana wyniesie 3550 zł – 4 tys. zł brutto. Menadżerowie sklepów w Lidlu mogą z kolei liczyć na zarobki od 4400 zł do prawie 7000 zł brutto.

Ile zarabiają pracownicy hipermarketów?

Tu już zarobki nie są tak spektakularne. Hipermarkety jak Auchan czy Carrefour oferują 2100 zł brutto według danych z serwisu GoWork.pl, gdzie na ten temat wypowiadali się pracownicy. Niskie zarobki w pracy rekompensować mogą jednak dodatkowe korzyści jak wyprawki i prywatna opieka medyczna dla kasjerów w Carrefour. Z kolei pracownicy Tesco mogą liczyć na darmowe badania lekarskie i bony świąteczne.