
| Źródło: Artykuł sponsorowany
Prezbiopia, czyli starczowzroczność - objawy i leczenie

Pogorszenie widzenia wraz z wiekiem - czym ono jest?
Prezbiopia - to fachowe określenie starczowzroczności, czyli schorzenia aparatu wzrokowego, które jest odpowiedzią na naturalne procesy starzenia się organizmu. Niestety, jest to dolegliwość, której nie da się zapobiec. Wiele osób już po 40 roku życia może zauważyć, że narząd wzorku nie funkcjonuje tak jak powinien. Choroby oczu - szczególnie wraz z upływającym czasem - są dość powszechne. Nie oznacza to jednak, że nie można podjąć odpowiednich działań i niwelować ich objawów. Prezbiopia polega na tym, że soczewka wewnątrzgałkowa staje się sztywna i nieco grubsza. W efekcie jej zdolność do zmiany kształtu - jak w przypadku widzenia z daleka i z bliska - znacznie się zmniejsza.
Czym objawia się starcze widzenie?
Starczowzroczność - objawy mogą być w pierwszej kolejności bagatelizowane. W czasach kiedy większość osób spędza długie godziny przy komputerze, zmęczenie wzroku może objawiać się w podobny sposób co prezbiopia. Jednak tej choroby oczu nie warto lekceważyć. Można bowiem skutecznie zapobiegać jej pogłębianiu się. Jednak czym objawia się prezbiopia? Otóż:
- więcej wysiłku wymaga dostosowanie ostrości widzenia;
- pogorszenie się widzenia np. przy słabym oświetleniu;
- chroniczne zmęczenie narządu wzroku.
Prezbiopia w zaawansowanym stadium - podobnie jak inne choroby oczu - może powodować uciążliwe bóle głowy.
Jakie soczewki można nosić przy tej dolegliwości?
Warto zauważyć, że prezbiopia to powszechna wada wzroku, która postępuje wraz z wiekiem i prowadzi poniekąd od degradacji soczewki wewnątrzgałkowej. W leczeniu tej choroby oczu stosuje się soczewki progresywne. Tego typu soczewki cechują się odpowiednim wyprofilowaniem - mają one odmienne dioptrie w różnych częściach. Prezbiopia powoduje pogorszenie się widzenie z daleka i bliska, a soczewki progresywne to kompensują. Górna część szkła pozwala na ostrzejsze widzenie z oddali, zaś dolna część soczewki ułatwi dostrzeganie przedmiotów znajdujących się blisko. Soczewki te mają również tzw. strefę progresji. W jej obszarze moc szkieł kontaktowych płynnie przechodzi ze skrajnych wartości na wartości wyśrodkowane. Dzięki temu możliwe jest również ostre widzenie ze średniego dystansu.
Jak dbać o wzrok w obliczu upływającego czasu?
Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, prezbiopia może pojawić się już po 40 roku życia. Ważne jest więc podjęcie niezbędnych działań, by zapobiec pogłębianiu się tego schorzenia. Przede wszystkim zaleca się dbanie o narząd wzroku poprzez regularne wizyty u okulisty. Prezbiopia wykryta we wczesnym stadium nie musi ulegać stałemu pogorszeniu. Odpowiednio dobrane soczewki progresywne znacznie poprawią jakość widzenia, nawet w obliczu naturalnych procesów starzenia się organizmu.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj