Zapowiedziany już w zeszłym roku banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego trafi do obiegu 9 listopada br., poinformował Narodowy Bank Polski. Prezes NBP Adam Glapiński złożył już na nim swój podpis. Jaki będzie nominał banknotu i nakład w jakim zostanie wyemitowany?

W zeszłym roku Narodowy Bank Polski poinformował, że do obiegu trafi banknot okolicznościowy z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Wtedy też, w planie emisji, NBP zapowiedział, że będzie to 20-złotówka w nakładzie 80 tys. sztuk. Plany nieco zmieniono, podano też dokładną datę wypuszczenia banknotu na rynek.

- W 11. rocznicę tragedii smoleńskiej podpisałem banknot kolekcjonerski, poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, który zginął w tragicznych okolicznościach w Smoleńsku. Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego - jak myślę - dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi - powiedział w zeszłą sobotę prezes Glapiński, cytowany przez TVP Info.

Datę emisji ustalono na 9 listopada 2021 roku.


Banknot zatytułowano "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem".