Wczorajsza katastrofa budowlana poruszyła mieszkańców. Przypomnijmy, runęła ściana zabytkowej kamienicy Świerklaniec. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rybniku mówi nam, co ustalono podczas wstępnych oględzin i co stanie się z częściowo zniszczoną kamienicą.

Wczoraj, w południe zawaliła się ściana zabytkowej kamienicy w centrum Rybnika, tzw. Świerklaniec:
https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/wazne-zawalil-sie-swierklaniec/cid,18731,a
Na szczęście nikt nie ucierpiał. Ekipa remontowa, która prowadziła w budynku prace, opuściła miejsce przed zdarzeniem.

Katastrofa budowlana poruszyła mieszkańców, dla których kamienica była nieodłącznym elementem krajobrazu centrum miasta.
https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/katastrofa-budowlana-w-centrum-rybnika-policja-szuka-swiadkow-i-nagran/cid,18737,a

"Kamienica jest własnością prywatną. Remont przeprowadzał prywatny inwestor. Apeluję o pozostawienie sprawy do wyjaśnienia odpowiednim służbom. Nie stawiajmy przedwczesnych wyroków. Nie jesteśmy specjalistami od wszystkiego. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda decyzję dotyczącą przyszłości tego budynku" - skomentował prezydent Rybnika Piotr Kuczera. 

Co wykazały wstępne oględziny?
- Wczoraj przeprowadzaliśmy oględziny z rzeczoznawcą budowlanym oraz właścicielem. Właściciel wyraził chęć odbudowy obiektu. Te wstępne oględziny wykazały, że z technicznego punktu widzenia jest możliwość dokonania odbudowy i w tym kierunku będziemy zmierzać - wyjaśnia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku, Tomasz Karakuła.
Jak słyszymy w PINB, w tej chwili najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie pozostałej ściany od ul. Św. Jana. - W tym kierunku są skierowane siły zarówno właściciela, jak i nasze, aby firma jak najszybciej weszła i dokonała tych niezbędnych robót zabezpieczających - mówi Tomasz Karakuła.

Wiadomo, że były tam realizowane roboty, wydane zostały dwie decyzje na pozwolenie na przebudowę. Wstępne oględziny wskazują, że prawdopodobnie nastąpiły jakieś błędy wykonawcze, bądź realizacja robót niezgodnie ze sztuką budowlaną miała wpływ na uszkodzenie konstrukcji i na zawalenie się kamienicy. - Jest już w toku zlecenie ekspertyzy technicznej, która pokaże dokładnie w szczegółach, jaka była przyczyna. Natomiast na pewno wpływ na to miały prowadzone prace budowlane - wyjaśnia PINB.