
Dopłaty do ogrzewania rozgrzewają emocje mieszkańców

Mieszkańcy zajmujący lokale podlegające Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zszokowani ostatnimi dopłatami za ogrzewanie, zwrócili się o pomoc do lokalnych przedstawicieli i zwołali oddolne spotkanie, które odbyło się 14 września 2023 r. w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chwałowicach. Celem spotkania było znalezienie, wspólnie z przedstawicielami władz miejskich oraz RSM, rozwiązania trudnej sytuacji mieszkańców. Oprócz poszkodowanych mieszkańców. Na sali pojawili się mi.in. Marek Newe – prezes spółdzielni, czy miejscy radni Karol Szymura i Andrzej Wojaczek.
Z oficjalnym komunikatów przedstawicieli Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wynika, że spółdzielnia zna problem i współczuje mieszkańcom, jednak nie ma wpływu na kształtowanie się stawek opłat za prąd. Wysokie kwoty wynikają z podwyżek jednostkowych cen energii cieplnej wprowadzonych w latach 2022/2023 przez dostawców energii cieplnej oraz wzrostem stawki VAT na energię cieplną z 5% na 23%. Spółdzielnia informuje też, że za dostawę ciepła do budynków mieszkalnych odpowiada PGNiG Termika i to spółka dyktuje stawki. Dodatkowo w otrzymanej od Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej informacji czytamy:
- Pragnę także zwrócić uwagę mediów na fakt, że mieszkańców Rybnika podłączonych do sieci cieplnej należących do PGNiG Termika z grup taryfowych WD-71 czeka w najbliższym roku niemiła niespodzianka, gdyż od 1 września 2023 r. ze względu na przyłączenie do istniejącej sieci cieplnej nowych źródeł ciepła (kotłowni gazowych), dostawca ciepła wprowadził już do stosowania nowe taryfy dla ciepła, które w znacznym stopniu wyłączyły dotychczasową ochronę mieszkańców przed nadmiernym wzrostem cen.
Obecna ochrona dotyczy tylko ciepła dostarczanego ze starej kotłowni węglowej w Chwałowicach w ilości 7% całej wytwarzanej energii cieplnej. Pozostałe 93% energii nie jest już objęte dotychczasową ochroną, ponieważ ma być wytwarzane przez nowe kotłownie gazowe, które na dzień 30 września 2022 r. nie funkcjonowały. Na skutek wprowadzenia nowych taryf od 1 września 2023 r. koszty dostawy ciepła wzrosły o kolejne ponad 20% w stosunku do cen z poprzedniej taryfy uwzględniającej ochronę. Z uwagi na wprowadzone taryfy dla ciepła dla odbiorców chronionych od 1 września 2023 r. (wg nas niezgodne z przepisami) Spółdzielnia zwróciła się z wnioskiem do Urzędu Regulacji Energetyki o przywrócenie ochrony przed nadmiernym wzrostem cen dla wszystkich mieszkańców i podmiotów chronionych korzystających z grupy taryf WD-71. Oczekujemy obecnie na odpowiedź Urzędu Regulacji Energetyki - mówi Grzegorz Byczek.
Od części mieszkańców padają zarzuty, że opłaty zostały źle naliczone, niepokoje budziły też nowe podzielniki, które według lokatorów mogły powodować bardzo duże różnice w kwotach dot. podobnych lokali. Mieszkańcy wyrażali niezadowolenie, że montaż podzielników był przymusowy. RSM zapewnia jednak, że nie ma pomyłek w rachunkach. W tym sezonie niedopłata stanowi prawie 900 tys. zł, którą muszą pokryć mieszkańcy bloków. Jednak podjęto decyzję o ponownym przeliczeniu opłat, tym mieszkańcom, którzy zgłosili odpowiedni wniosek. Spółdzielnia proponuje także przedłużenie terminów płatności (wynosi on 3 miesiące) i rozłożenie niedopłat na raty. Mieszkańcy nie wydają się jednak być usatysfakcjonowani.
Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zapewnia, że nie ma wpływu na dopłaty jakie otrzymali mieszkańcy, jednocześnie informując, że zostały podjęte działania mające na celu próbę uniknięcia kolejnych podwyżek. Czekamy jak do sytuacji odniesie się Urząd Regulacji Energetyki i czy mieszkańcy zostaną objęci ochroną, którą według stanowiska RSM tracą bezprawnie.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj