Data wydarzenia: 08.09.2019 17:30 - 08.09.2019 19:30
Miejsce wydarzenia: Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu

Dziś o 17:30 w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędzie się wernisaż wystawy prac Grzegorza Dudały pt. „Wycinanki w kopalni”.

Grzegorz Dudała - pochodzący ze Szczekocin artysta jest absolwentem historii, archiwistyki i dokumentalistyki konserwatorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego cudowne i wręcz nieprawdopodobne wycinanki oraz obrazy doczekały się wielu wystaw i znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Słowacji czy Izraelu. Grzegorz Dudała pracuje jako instruktor plastyczny i teatralny oraz scenograf w MGOKiS Szczekociny. Jest twórcą Pocztu Pisarzy Staropolskich, tj. zbioru 50 portretów znajdujących się w Izbie Muzealnej przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Szczekocinach.
W ubiegłym roku roku, na stulecie niepodległości Polski, stworzył ogromną wycinankę Orła Białego (ponad 25 m kw.) w neorenesansowej stylizacji. Corocznie prowadzi wiele warsztatów wycinankarskich, a ponad 1000 jego wycinanek można zobaczyć na popularnym fanpage'u - Wycinanki Dudały.
Na „Ignacym” będzie można podziwiać wystawę wycinanek inspirowanych bogatym dziedzictwem materialnym i duchowym Śląska (i nie tylko). Ekspozycja, przygotowana w 100-lecie Powstań Śląskich, zwraca uwagę na tradycje regionu, a także jego wielokulturowość i historyczną specyfikę. W trakcie wernisażu będzie można porozmawiać z artystą o jego twórczości oraz zamówić wycinankę. Wystawa będzie czynna do 9 października 2019 r.