W niedzielę 1 grudnia zapraszamy wszystkich, którym znudziły się popularne i banalne świąteczne podarunki. Podczas warsztatów dla dzieci i dorosłych „Robótki na paluszkach” będzie okazja do wyjątkowego ozdobienia mieszkania czy też przygotowania oryginalnych prezentów.

Na warsztatach zostanie zaprezentowany sposób, w jaki można samodzielnie wykonać dzianiny, którymi można obdarować swoich bliskich. Do świąt pozostanie tyle czasu, że każdy zdąży zrobić całe mnóstwo opasek, bransoletek, zamotków i szalików, a nawet ekomyjek ze sznurka. Łańcuchy na choinkę i girlandy to już kwestia wyobraźni uczestników.

Wbrew temu, co sugerować mogłaby nazwa, warsztaty nie są skierowane jedynie do dzieci. W zajęciach może wziąć udział każdy, nawet jeśli wcześniej nie miał do czynienia z dzianiną. Zapraszamy osoby, które już robią na drutach czy szydełku i mają ochotę spróbować czegoś nowego. Również zapraszamy osoby, które pierwsze niepowodzenia mają już za sobą i takie, którym wmawiano, że nie potrafią, że mają dwie „lewe ręce”.

W warsztatach mogą wziąć udział samodzielnie osoby powyżej 8 roku życia. Młodsze dzieci zapraszamy z opiekunem (jeden opiekun może pomagać trójce dzieci).

O godz. 13:30 odbędzie się minispotkanie autorskie, podczas którego Barbara Palewicz-Ryży –  dziewiarka, autorka bloga i popularnego programu telewizyjnego „Sztrykowanie na ekranie”, zdradzi tajniki opracowanej przez siebie techniki tworzenia dzianiny bez żadnych narzędzi – wystarczają dłonie i włóczka. Książka będzie dostępna z autografem, a może nawet w specjalnych zestawach z włóczką, co zapewne będzie doskonałym prezentem dla małych i dużych.

WARSZTATY:

godz. 10.00-11.30 – bransoletki i zamotki
godz. 12.00-13.30 –  opaski i szaliki
godz. 14.30-16.00  – ekomyjki ze sznurka

Koszt udziału w warsztatach: koszt: 39 zł/1 osoba, 59 zł (dziecko + opiekun).

Cena obejmuje wszystkie materiały niezbędne na warsztatach. Paluszki należy przynieść ze sobą swoje. Koniecznie czyste!

Zapisy: na.paluszkach@gmail.com. Należy wskazać godzinę i liczbę uczestników. Osoby przyjęte na warsztaty otrzymają niezwłocznie potwierdzenie.Czyli jak spleść szalik, czapkę lub torbę bez drutów i szydełka? Barbara Palewicz-Ryży, dziewiarka, autorka bloga i popularnego programu telewizyjnego Sztrykowanie na ekranie, zdradza tajniki opracowanej przez siebie techniki tworzenia dzianiny bez żadnych narzędzi – wystarczają dłonie i włóczka. Zapewnia, że to wspaniały sposób na relaks, a jednocześnie prosty i szybki sposób na wykonanie oryginalnych wyrobów – chociażby czapki, szalika, torby czy pięknych ozdób. 
Do tej pory włóczki były wykorzystywane głównie w robótkach na drutach i szydełku. Robótki na paluszkach pozwalają uzyskać podobne rezultaty – niejednokrotnie dużo szybciej i prawie zupełnie bez narzędzi. Technika, którą opracowała autorka książki "Robótki na paluszkach" pozwala na tworzenie dużych płaskich dzianin i wyrobów na okrągło np. czapek, a także zdobień tych dzianin różnymi ściegami. Razem z Karoliną Kózką-Wrodarczyk, autorką zdjęć, stworzyły przepiękny i niezwykle inspirujący poradnik, dzięki któremu czytelnicy będą mogli nauczyć się techniki i rozpocząć przygodę z rękodziełem. Idealny na zimowe wieczory, ale nie tylko.

Barbara Palewicz-Ryży jest wielką pasjonatką i promotorką rękodzieła. I mimo że, jak zauważa we wstępie, w dzisiejszych czasach, kiedy niemal wszystko można kupić w sklepach, tworzenie rzeczy ręcznie, bez użycia skomplikowanych i drogich przyrządów, może wielu osobom wydawać się anachroniczne, a nawet dziwne (…) Rękodzieło powraca – tym razem nie jako jedyny sposób na wytworzenie rzeczy, jak miało to miejsce dawniej, ale jako odskocznia od cyfrowego świata, która daje nam możliwość powrotu do harmonii. Podkreśla zbawienną wartość pracy wykonanej własnymi rękami dla zabieganego umysłu i satysfakcji z  własnoręcznie wykonanych dzieł.

W książce, oprócz opisu rozmaitych technik i włóczek zalazły się również podpowiedzi jak je wykorzystać – czytelnicy znajdą w niej kilkanaście projektów m.in.: bransoletek, czapek, szalików, toreb wymagających różnego stopnia zaawansowania. Każdą nową umiejętność można przećwiczyć i utrwalić w praktyce. Dzięki pięknym zdjęciom KarolinyKózki-Wrodarczyk książka, krok po kroku, prowadzi nas przez tajniki dziergania na paluszkach, zaczynając od prostych, aż po zaawansowane techniki, pozwalające na tworzenie praktycznych i pięknych wyrobów. 

Barbara Palewicz-Ryży zachęca do kreatywności i szukania rozwiązań nie tak bardzo oczywistych  – w zależności od wybranej włóczki, zwykły łańcuszek może zmienić się w wyjątkowy i przyciągający uwagę szalik:- Może się wydawać, że dzianinowy łańcuszek nadaje się jedynie do wykonania drobnych wyrobów, na przykład biżuterii. Wystarczy jednak zastosować włóczkę odpowiedniej grubości, by wykonać całkiem spory szalik. Jeśli w najbliższej pasmanterii nie znajdziesz grubej włóczki, możesz wykonać ją samodzielnie. Wymaga to sporo pracy, ale efekt jest wart zachodu.

Robótki na paluszkach mogą wykonywać osoby w każdym wieku. Autorki pokazują także, jak pasję do włóczkowych splotów rozszerzyć na wspólną pracę i zabawę z dziećmi, pomagając im ćwiczyć małą motorykę. Robótki znajdują też zastosowanie jako technika rehabilitacji dłoni.