Zakończyło się referendum strajkowe w kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej. Blisko 99 proc. górników biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za strajkiem. Przeciw było zaledwie 1,3 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła blisko 58 proc. Jutro związkowcy spotkają się z reprezentantami Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Spodziewaliśmy się takiego wyniku referendum. Od długiego już czasu walczymy o wypłatę wynagrodzeń za pracę w weekendy oraz o wyższe płace w firmie – mówi Artur Braszkiewicz, wiceprzewodniczący „Solidarności” w PGG.

Referendum rozpoczęło się 12 stycznia. Górnicy odpowiadali na pytanie:„Czy jesteś za podjęciem strajku w Polskiej Grupie Górniczej S.A. w celu zrealizowania żądań wynikających ze sporu zbiorowego z dnia 14 grudnia 2021 r.”

Gdy trwało liczenie głosów w referendum, w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie przedstawiciele Sztabu Protestacyjno-Strajkowego w Polskiej Grupie Górniczej spotkali się z reprezentantami resortu. Jak poinformowali przedstawiciele strony związkowej, po trudnych rozmowach pojawiła się szansa na zawarcie porozumienia. Rozmowy będą kontynuowane jutro, 14 stycznia w Katowicach. Strony spotkają się w siedzibie PGG.

Śląsko-Dąbrowska Solidarność, fot. PGG