W tym sezonie dla Polaków przewidziano 2 mln szczepionek przeciw grypie. Bezpłatne szczepionki przeciw grypie będą dla seniorów powyżej 75 lat i dla personelu medycznego. Na 50-procentową refundację mogą liczyć: osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży, dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Okazuje się jednak, że w aptekach szczepionki nie dostaniemy.

W Polsce w sezonie 2020/2021 mają być dostępne trzy szczepionki przeciw grypie. Są to: Fluarix Tetra (GlaxoSmithKline Biologicals S.A.), Influvac Tetra (Mylan IRE Healthcare Ltd.), Vaxigrip Tetra (Sanofi Pasteur). - Do końca października trafi na rynek 1,8 mln sztuk. W grudniu najprawdopodobniej kolejna partia – 200 tys. - mówił niedawno wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Na refundację 50 proc. mogą liczyć osoby powyżej 65 roku życia, kobiet w ciąży, dzieci od 2 do 5 lat i osób od 18-64 roku życia z chorobami współistniejącymi. Koszt po reundacji wyniesie: ok. 23 zł dla pacjenta, który ma wskazania, pełnopłatna szczepionka to koszt ok. 45 zł. Refundowana będzie także w połowie szczepionka donosowa dla dzieci od 2 do 5 lat - Fluenz Tetra. Jej cena po refundacji wyniesie 47,87 zł, a bez refundacji ok. 96 zł.

Wiceminister Miłkowski zaznaczył, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował po raz pierwszy szczepienia personelowi medycznemu. - Po raz pierwszy w historii ustaliliśmy, że grupa najbardziej wskazana będzie miała finansowanie odrębne poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dla personelu medycznego Ministerstwo Zdrowia zakupiło szczepionki w liczbie 114 tys. – wyjaśnił.

Miłkowski powiedział, że łącznie na rynku pojawi się do końca października 1,8 mln szczepionek.
- Vaxigripu w pojedynczych opakowaniach będzie 700 tys., a w opakowaniach po 10 dawek – 600 tys., Influvacu ok. 500 tys., a Fluenz Tetra ok. 100 tys., czyli łącznie 1,8 mln szczepionek – wymienił wiceminister. Dodał, że trwają również rozmowy o zakupie dodatkowych 200 tys. dawek w grudniu 2020 r. Przypomniał też, że od 7 września obowiązuje zakaz wywozu szczepionek z Polski. Miłkowski poinformował również, że w ubiegłym tygodniu 1/9 szczepionek pojawiła się już na rynku, a w tym tygodniu kolejna 1/9.

Okazuje się, że są spore problemy z zakupem szczepionki - w rybnickich aptekach nie można dostać żadnej z dostępnych na rynku: Vaxigripu Tetra, Influvac Tetra i Fluenz Tetra. Tymczasem według specjalistów, najlepiej zaszczepić się przed sezonym grypowym, czyli już. Naczelna Izba Aptekarska informuje, że do tej pory na polski rynek trafiło ok. 10 proc. zaplanowanych dostaw. - Mają się pojawić na przełomie września i października, ale nie możemy zagrawantować, że będzie ich wystarczająca ilość - dowiadujemy się w jednej z aptek.