
| Źródło: Materiały organizatora, zdj. archiwalne własne
Rybnicka Jesień Kabaretowa 2023. Dziś Ryjkowy Konkurs na Boczku

Czwartek (16 listopada), godz. 17:30 (Klub Energetyka) – Ryjkowy Konkurs na Boczku
Bilety: 100 zł – 130 zł
Bilety VIP: 250 zł
Wystąpią:
- Kabaret z Konopi
- Kabaret Pomoże
- Ścibor Szpak
- Kabaret Trzecia Strona Medalu
- Kabaret Fifa-Rafa
Kategorie, które obowiązują to:
- “Rozbieram się i lecę”
- “Komu to potrzebne?”
- “Niebanalne owłosienie”
W ten wieczór, po Konkursie Na Boczku, na scenie pojawią się również zeszłoroczni laureaci – Brutalne Pieszczoty (Kabaret Ani Mru Mru oraz Łowcy.B.)
_____________
RYJEK to festiwal premier kabaretowych z ponad dwudziestopięcioletnią tradycją. Siłą festiwalu jest jego niepowtarzalna formuła i klimat, który udziela się kabaretom oraz widzom.
Rybnicka Jesień Kabaretowa stawia na nowości – w Konkursie Głównym zgłoszone kabarety rywalizują ze sobą w podanych przez organizatorów kategoriach, tworząc do nich premierowe, nigdy wcześniej nie prezentowane skecze. RYJEK jest więc festiwalem ryzyka i eksperymentu – znane i rozpoznawalne grupy kabaretowe mierzą się z nowicjuszami.
Sceny ryjkowych zmagań widziały prawdziwą śmietankę polskiego kabaretu. W Rybniku w szranki stawali m.in. Kabaret Młodych Panów, Ani Mru-Mru, Neo-Nówka, Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupa MoCarta, Smile, Limo, Paranienormalni, Łowcy.B, Kabaret Skeczów Męczących, Jurki, Ciach oraz soliści i stand-uperzy, jak Tomasz Jachimek, Łukasz Lodkowski, Rafał Pacześ, Kasia Piasecka czy Grzegorz Halama.
Początku RYJKA były bardzo skromne, a na sam festiwal przychodziła niewielka liczba widzów. Rybnicka Jesień Kabaretowa jest jednak dowodem na to, że upór i determinacja są miarą sukcesu. Od kilkunastu lat RYJEK cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem, co roku bilety na finałowe dni festiwalu rozchodzą się w internetowej sprzedaży w przeciągu sekund, a obie sale – Klub Energetyka i Teatr Ziemi Rybnickiej – pękają w szwach. W 2014 roku partia ponad tysiąca biletów rozeszła się w 7 sekund, a portal sprzedażowy odnotowuje ponad 150 tys. wejść w momencie uruchomienia sprzedaży…
Przez ponad 20 lat, kabarety zmierzyły się z ponad 160 tematami na które powstało ponad 1300 premierowych skeczy i piosenek, przy czym muzyczne formy to około 15% repertuaru.
Nagrodami RYJKA są ZŁOTE KORYTA Kabaretów, Publiczności oraz Tajnego Jurora. Najwięcej Złotych Koryt zdobył Kabaret Dno z Dąbrowy Górniczej – 11. Zawdzięczają to przede wszystkim swojemu wyjątkowemu talentowi do konstruowania niezwykłych rekwizytów, takich jak mówiąca głowa Shreka, Obcy, Ufok w formalinie i wiele innych, które powstały specjalnie na Ryjka. Niewytłumaczalną historią do dnia dzisiejszego jest jeden ze skeczów, którego puenta oparta była o motyw muzyczny „Highway to hell”, za który DNO zebrało równe 666 punktów, co okazało się po dokładnym, wielokrotnym ich przeliczeniu. Tylko dwom kabaretom w 20-letniej historii udało sie zdobyć potrójną koronę (wszystkie trzy Złote Koryta w jednym roku):
– nieistniejącemu już Kabaretowi Niemy z Częstochowy w 1997 roku;
– Kabaretowi Ani Mru-Mru z Lublina, któremu taka sztuka udała się dwukrotnie: w 2010 i 2013 roku.
Oprócz tego muzycznie uzdolnieni (a czasem wręcz przeciwnie…) próbują swych sił w Konkursie o Melodyjną nagrodę im. Artura.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj