Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwiedził dziś Rybnik, by podpisać rozporządzenie, na mocy którego w naszym mieście zostanie utworzony Sąd Okręgowy.

Przypomnijmy, utworzenie Sądu Okręgowego w Rybniku zapowiadał jeszcze w sierpniu minister Michał Woś:
- Na początku lipca wystąpiłem do Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją, żeby rozważyć utworzenie Sądu Okręgowego w Rybniku. To jest bardzo ważna informacja, bo ta propozycja spotkała się z przychylnym rozpatrzeniem: Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania i mogę Państwa zapewnić, że powstanie samodzielny Sąd Okręgowy w Rybniku mówił minister.
(więcej tutaj: https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/powstanie-sad-okregowy-w-rybniku/cid,12223,a)

Dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Zbiobro podpisał rozporządzenie o powołaniu Sądu Okręgowego w Rybniku. - Sąd będzie służył mieszkańcom Rybnika i najbliższych okolic. To odpowiedź na oczekiwania wielu mieszkańców. Poza tym z doświadczenia wiemy, że sądy średniej wielkości, sądy okręgowe radzą sobie dużo lepiej niż wielkie sądy, a do tych wielkich sądów należy dziś sąd okręgowy w Gliwicach - mówił minister Ziobro. - Wstępny projekt, który został przygotowany i ostatecznie przeze mnie zaakceptowany, zakłada, że sąd będzie powołany w styczniu 2020 roku. 

Minister Michał Woś podkreślił, że posiadanie swojego sądu okręgowego jest dla regionu sprawą ważną i prestiżową:
- Pomysł zrodził się z rozmów z mieszkańcami i rybnickimi radnymi. Sąd powienin być blisko ludzi, blisko tych trudnych spraw, z którymi mamy do czynienia - mówił minister Woś. Podziękował także ministrowi sprawiedliwości za to, że podpisanie rozporządzenia nie odbyło się standardowo w Warszawie, a właśnie w Rybniku, gdzie miał okazję spotkać się z sędziami.

Minister Woś skorzystał ze sposobności, by skrytykować wczorajszą konferencję polityków Platformy Obywatelskiej, związaną z "ładunkami dumy" (o której pisaliśmy tutaj: https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/ladunki-dumy-w-rybniku/cid,12588,a). 

- Powiem z pewnym ubolewaniem o konferencji prezydentów - niby niezależnych samorządowców, a tak naprawdę występujących pod szyldem Koalicji Obywatelskiej, którzy w ostatnich dniach krytykowali rządy Zjednoczonej Prawicy. Zjednoczona Prawica, Solidarna Polska i Prawo i Sprawiedliwość dbają jako rząd o nasz region - mówił minister Woś. - Przypomnę, że wszystkie dobre projekty, które dzieją się w naszych miastach, powstają dzięki właśnie tym pieniądzom, które zabraliśmy mafiom VAT-owskim, które okradały całe społeczeństwo.