Mariusz Urbanek wyrusza w niezwykłą wyprawę - na rowerze poziomym zamierza przejechać polskie wybrzeże. Na trasie będzie mógł liczyć na wsparcie trójki kolegów. Dla niepełnosprawnego rowerzysty z Jankowic to więcej niż tylko wycieczka.

Trójkołowiec do zadań specjalnych 

Mariusz urodził się z porażeniem mózgowym, ale pomimo niepełnosprawności jest osobą bardzo aktywną. Pracuje jako administrator stron internetowych oraz projektant grafiki użytkowej, a w wolnych chwilach wsiada na swój trójkołowy rower, by przemierzać okoliczne drogi. Kolarstwo to dla niego najlepsza forma rehabilitacji. Pojazd, którym się porusza, jest eksperymentalną konstrukcją, przygotowaną na indywidualne zamówienie przez jedną z czeskich firm. Dzięki niemu Mariusz w ciągu dnia jest w stanie pokonać odległości sięgające nawet 100 km. To piąty sezon, podczas którego rowerzysta z Jankowic korzysta ze wspomnianego trójkołowca. W tym czasie zdążył już wykręcić na nim około… 14000 km!

Pierwsza duża wyprawa Mariusz zwykle za cel obierał miejsca położone dosyć blisko rodzinnych Jankowic. Często bywał w Wiśle oraz odwiedzał miejscowości położone za czeską granicą. Zdarzało mu się też zapuścić aż do Żywca. Jego nowy plan jest jeszcze bardziej ambitny - zamierza przejechać całe polskie wybrzeże: od Świnoujścia do Gdańska. To przedsięwzięcie będzie wymagało dopracowanej logistyki. Przed wyjazdem należy dokładnie przemyśleć wiele kwestii, począwszy od tego, co ze sobą zabrać, a skończywszy na sprawach transportu do miejsca startu, noclegów i powrotu do Jankowic. Mariusz może jednak liczyć na wsparcie trójki znajomych: Kuby, który często towarzyszy mu podczas lokalnych wycieczek oraz Wojtka i Rafała.

Jaki jest plan?

Mariusz i jego team do Świnoujścia chcą wybrać się pociągiem. Rowerzyści mają zamiar pokonać polską część Szlaku Wokół Bałtyku (EuroVelo 10). Oznaczenia tej europejskiej trasy mają być drogowskazem, chociaż ekipa nie zamierza trzymać się ich kurczowo. Trójkołowiec nie najlepiej radzi sobie z piaszczystą nawierzchnią, więc w razie natrafienia na podobne przeszkody, trasa może zostać zmodyfikowana. W planie jest też wycieczka na Hel, pominięty przez autorów szlaku. Jeśli wszystko przebiegać będzie zgodnie z planem, na koniec wyprawy Mariusz i jego koledzy będą mieć na licznikach ponad pół tysiąca kilometrów.

Więcej niż tylko wycieczka

Mariusz Urbanek od lat udowadnia, że chcieć to znaczy móc. Swoją pasją zaraża innych. Stara się również zachęcać do aktywności osoby niepełnosprawne. Jego działalność dostrzeżona została m.in. przez redakcję „Dziennika Zachodniego”, co zaowocowało nominacją w plebiscycie „Osobowość Roku 2017” w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Akcja “Wybrzeże na 3 kółkach” będzie nie tylko pierwszą w dorobku rowerzysty, “wyprawą rehabilitacyjną”. Mariusz oprócz promowania aktywności fizycznej, będzie również prowadził kampanię innego ze swoich projektów "1% - Jestem Wasz Jedyny", za sprawą którego zbiera środki na aktywną rehabilitację.