Od wczoraj trwa protest egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W akcji biorą udział także egzaminatorzy z Rybnika. Część kandydatów na kierowców musi poczekać na nowy termin egzaminu, gdyż w tej chwili w rybnickim WORD wykonuje obowiązki jedynie dwóch egzaminatorów.

Akcja protestacyjna w WORD rozpoczęła się wczoraj. Przypomnijmy, związkowcy domagają się podwyżek. Strajk zapowiadali już od jesieni: - więcej: https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/word-w-rybniku-oflagowany-czy-bedzie-strajk/cid,16888,a

- Podstawowym żądaniem strony związkowej jest podwyżka wynagrodzenia dla każdego pracownika (poza stanowiskami kierowniczymi), tj. o 1500 zł od minimum przewidzianego przepisami prawa z wyrównaniem od kwietna 2020 r. Postulat ten jest nie do spełnienia, gdyż spowodowałoby to utratę płynności finansowej zakładu pracy, a finalnie bankructwo. Należy dodać, że w związku z pandemią WORD Katowice w zeszłym roku poniósł stratę w wysokości 2,4 mln zł, a spełnienie postulatu związanego z podwyżką wynagrodzeń pogłębiłoby stratę do poziomu ok. 6 mln zł - tłumaczył WORD Katowice - więcej:
https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/word-zapowiada-strajk-co-z-egzaminami-na-prawo-jazdy/cid,19391,a

Jak obecnie wygląda sytuacja w ośrodku w Rybniku? Mimo iż Ośrodek nie miał w planach odwoływania egzaminów, okazuje się, że niektórzy kandydaci na kierowców poczekają na egzamin praktyczny nieco dłużej - nie ma kto egzaminować:
- Na tę chwilę w Rybniku jest dwóch egzaminatorów nadzorujących, którzy wykonują obowiązki związane z egzaminowaniem, natomiast pozostali egzaminatorzy, czyli pięciu egzaminatorów bierze udział w akcji protestacyjnej. Egzaminy teoretyczne przebiegają na bieżąco, natomiast egzaminy praktyczne prowadzone są w tym okrojonym składzie i jest ich po prostu mniej. Osoby, których egzaminy nie zostały przeprowadzone są proponowane inne terminy - poinformowano nas w WORD w Katowicach.

W poniedziałek i wtorek przeprowadzano 14 egzaminów dziennie. Od środy do piątku Ośrodek planuje przeprowadzić 23 egzaminy dziennie.
Liczymy na to, że akcja protestacyjna zostanie zakończona i dojdzie do porozumienia - usłyszeliśmy w Ośrodku.