Prokuratura Rejonowa w Rybniku zakończyła śledztwo w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło w dniu 4 sierpnia 2019 roku na ulicy Hotelowej w Rybniku Kamieniu. Skierowano akt oskarżenia do Sadu Rejonowego w Rybniku przeciwko sprawcy tego wypadku, 30-letniemu Piotrowi M.

- Prokuratura Rejonowa w Rybniku zakończyła śledztwo w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło 4 sierpnia 2019 w Rybniku Kamieniu - informuje Malwina Pawela-Szendzielorz, zastępca Prokuratora Rejonowego w Rybniku.

Przypomnijmy, na ulicy Hotelowej samochód osobowy potrącił 7-letniego chłopca. Na miejsce przyleciał helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale stwierdzono zgon chłopca (więcej na ten temat: https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/aktualizacja-smiertelny-wypadek-w-rybniku-kamieniu-nie-zyje-7-letni-chlopiec/cid,12230,a). Pojazdem podróżowało 4 dorosłych oraz kilkuletnie dziecko. Przed przyjazdem mundurowych, dwie osoby wraz z dzieckiem oddaliły się z miejsca zdarzenia. Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Chwilę później stróże prawa odnaleźli kobietę wraz z 8-letnim chłopcem oraz mężczyznę (o tym tutaj: https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/nowe-informacje-na-temat-smiertelnego-wypadku-w-kamieniu/cid,12233,a). Ustalono, że za kierownicą opla siedział 30-letni mieszkaniec powiatu rybnickiego, który miał w organizmie przeszło 2,5 promila alkoholu (https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/smiertelne-potracenie-dziecka-sprawcy-postawiono-zarzuty/cid,12243,a). 

Jak informuje Prokuratura Rejonowa, w tej sprawie skierowano akt oskarżenia do Sadu Rejonowego w Rybniku przeciwko 30-letniemu Piotrowi M. Jakie zarzuty postawiono sprawcy?

I. w dniu 4 sierpnia 2019 roku na trasie Rybnik Pniowiec - Rybnik Kamień prowadził  w ruchu lądowym pojazd mechaniczny, a to samochód osobowy marki Opel Corsa o numerze rejestracyjnym (...)  znajdując się w stanie nietrzeźwości prowadzącym do stężenia 1,35 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu - tj. o czyn z art. 178a § 1 kk

II. w dniu 4 sierpnia 2019 roku w Rybniku umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że prowadząc pojazd marki Opel Corsa o nr rej. .... w stanie nietrzeźwości z wynikiem 1,35 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu oraz 2,43 promila alkoholu we krwi, na ul. Hotelowej nie dostosował prędkości pojazdu do panujących warunków drogowych, jadąc wąską drogą  z prędkością wynoszącą ponad 70 km/h na której obowiązywało ograniczenie do 30 km/h spowodował bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym zagrażającym poruszającym się drogą pieszym – D.M., G.M., 7-letniemu J.M. i 2-letniemu K.M., rowerzystom - R.G. i 14-letniej K.G. oraz pasażerom pojazdu – P.B., K.F., W.K. oraz jej 8-letniemu synowi A.K., po czym stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do potrącenia na poboczu drogi pieszego - 7-letniego J.M. powodując wypadek drogowy w następstwie którego małoletni pokrzywdzony w wyniku odniesionych obrażeń w postaci urazu wielonarządowego, zaś w szczególności urazu głowy poniósł śmierć na miejscu zdarzenia - tj. o czyn z art. 174 § 1 kk i art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk przy zast. art. 11 § 2 kk

Mężczyźnie grozi 14 lat więzienia.