Triaż, czyli system segregacji pacjentów, który ma ułatwić sprawne udzielenie pomocy pacjentom, działa na rybnickim SOR-ze już od pewnego czasu. Z końcem września Rybnik otrzyma sprzęt z oprogramowaniem, który będzie wspomagał system triażu. Jak zasady segregacji pacjentów wpłynęły na funkcjonowanie SOR-u w Rybniku? Czy obsługa pacjentów przebiega sprawniej?

Przypomnijmy, na czym polega system segregacji pacjentów, wprowadzony na SOR-ach: od razu, gdy potrzebujący przekroczy próg szpitala, odpowiednio przeszkolona osoba określa stan zagrożenia jego życia i zdrowia oraz decyduje o kolejności oczekiwania na pomoc.
W rybnickim szpitalu sala, w której ocenia się stan zgłaszającej się osoby, znaduje sie bezpośrednio przy wejściu na SOR. 
Jak zasady segregacji pacjentów wpłynęły na funkcjonowanie SOR-u w Rybniku? Czy obsługa pacjentów przebiega sprawniej?

- System triage działa juz w Szpitalu od pewnego czasu. Jego nowe szczegółowe uregulowanie pojawiło się w najnowszym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sparwie SOR, które weszło w życie od 1 lipca 2019r. Mając na względzie te regulacje Szpital już w czerwcu br. przystąpił do projektu TOPSOR, w ramach którego powinniśmy do końca września br. otrzymać sprzęt wraz z oprogramowaniem, który będzie wspomagał proces triage. Projekt ten koordynuje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - wyjaśnia Michał Sieroń, rzecznik WSS nr 3 w Rybniku.
- Cały czas staramy sie usprawniać proces obsługi Pacjenta na SOR, jednakże stale utrzymująca się bardzo duża ilość Pacjentów na SOR, z których znacząca część mogłaby uzyskać pomoc w innych miejscach (niekoniecznie na SOR), nie pozwala stwierdzić, że obsługa ta uległa bardzo znaczącej poprawie - twierdzi rzecznik rybnickiego szpitala.