Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości apeluje do prezydenta Kuczery, by "naprawił błąd" w sprawie braku finansowania rybnickiego sportu w 2021 r. "Nasze dzieci, co wskazują statystyki będą żyć krócej niż ich rodzice, czyli „My”. Promocja sportu i krzewienie kultury fizycznej jest naszą odpowiedzią, a przede wszystkim obowiązkiem powstrzymania tych dramatycznych prognoz" - pisze przewodniczący klubu PiS w Rybniku, Łukasz Dwornik.

Długo dyskutowali radni na wczorajszej sesji o braku pieniędzy na wspieranie sportu w budżecie na 2021. Do głosowania nad budżetem Rybnika zostało jeszcze kilka tygodni, stąd radni opozycyjni próbują wpłynąć na decyzję w zakresie finansowania sportu. Z apelem o "naprawienie błędu" zwraca się dziś do prezydenta Kuczery szef klubu PiS, Łukasz Dwornik:

"W imieniu radnych Klubu Prawo i Sprawiedliwość składam na Pana ręce prośbę kierowaną za naszym pośrednictwem, w sprawie niedorzecznej, żeby nie napisać absurdalnej propozycji związanej z brakiem finansowania rybnickiego sportu w 2021 r.
Z rocznego raportu o stanie sportu za 2019 r. dla miasta Rybnika, zamieszczonego na stronie internetowej wynika, że w rybnickich klubach trenuje około 3700 dzieci w tym, w różnych kategoriach wiekowych znalazło się 72 reprezentantów. Wynika, że sport nie jest dodatkiem a jednym z filarów życia rybnickiej społeczności. To właśnie te liczby najdobitniej wskazują o potrzebie realizowania zadań gminy wynikającego z Art. 7 ust. 1 pkt.10 ustawy o samorządzie gminnym. Nasze dzieci, co wskazują statystyki będą żyć krócej niż ich rodzice, czyli „My”. Promocja sportu i krzewienie kultury fizycznej jest naszą odpowiedzią, a przede wszystkim obowiązkiem powstrzymania tych dramatycznych prognoz" - piszą radni. 

Wskazują, że w głosowaniu mieszkańcow nad projektami budżetu obywatelskiego, zwyciężąją projekty ogólnomiejskie o charakterze sportowym i rekreacyjnym. "Apetyt na sport jest, a my samorządowcy poprzez złożony przez Pana projekt chcemy go odebrać. Popierając Pana propozycję sport stanie się komfortem dla zamożnych, a nie antidotum i lekarstwem na zagrożenia czekające na dzieci. Panie Prezydencie jest Pan gospodarzem Rybnika i jedyną osobą przygotowującą budżet. Tylko Pan ponosi odpowiedzialność za projekt i zawarte w nim propozycję" - przekonuje radny Dwornik. "Oczekujemy, że złoży Pan propozycję, choćby poprzez stosowny wniosek radnego np. Przewodniczącego Rady Miasta podczas procedowania budżetu, wówczas będziemy chcieli Panu pomóc naprawić błąd. Uważamy, że zadanie o nazwie „tworzenie warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu” z przeznaczeniem zbliżonej do 2020 r. wysokości dotacji, powinno zostać ujęte w 2021 r. Pragniemy Panu pomóc, ale wpierw musi Pan chcieć".