Pasażerowie komunikacji miejskiej zwracają się do nas z kolejnym dylematem - czy bez wciśnięcia tzw. ciepłego guzika nie wysiądziemy z autobusu? Czy kierowca może zignorować pasażera, który sygnalizuje zamiar opuszczenia autobusu, ale nie nacisnął przycisku?

Korzystanie z tzw. ciepłego guzika, czyli przycisku, który pozwala pasażerom na indywidualne otwieranie drzwi zewnętrznych pojazdu, bywa problematyczne. Jak informują nas czytelnicy, często zdarza się, że mimo włączenia przycisku STOP, kierowcy nie otwierają drzwi na przystankach, bądź otwierają je według "widzimisię" - mimo użycia przycisku pasażer biegnie z końca autobusu do drzwi na początku pojazdu, bo akurat te otworzył kierowca.  

Zgłaszacie też, że osoby, które komunikacją miejską podróżują bardzo rzadko nie wiedzą, że bez użycia przycisku STOP, kierowca nie zatrzyma się na najbliższym przystanku na trasie. "Jak Pan nie wciśnie, to nie stanie" - dowiedział się od innej pasażerki czytelnik. "Czy kierowca może zignorować pasażera, który sygnalizuje zamiar opuszczenia autobusu, ale nie nacisnął przycisku?" - pyta mężczyzna. 
"Stanęłam przy drzwiach nie naciskając przycisku, Pan powiedział, że się wciska i że on nie musi się zatrzymywać na przystanku" - pisze do nas rybniczanka.

Czy jeśli pasażer chce wysiąść na najbliższym przystanku - także, jeśli nie jest to przystanek na żądanie, obligatoryjnie powinien włączyć przycisk "STOP"?
ZTZ odpowiada: - Miejscem do obsługi podróżnych jest przystanek. Kierowcy obsługujący linie komunikacji miejskiej zobligowani są do zatrzymania pojazdu na przystanku w szczególności gdy chęć opuszczenia pojazdu przyciskiem sygnalizuje pasażer - mówi nam Kazimierz Berger, dyrektor ZTZ-u Rybnik. - Dopuszczone są sytuacje w których pojazd nie zatrzymuje się na przystanku w przypadku gdy nie ma nim pasażerów lub pasażerowie jadący w autobusie nie sygnalizują chęci opuszczenia pojazdu. Dzieje się tak na przykład by zachować odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu. Zwracają się do nas podróżni z pytaniem "po co autobus zatrzymuje się na przystanku skoro nikt na nim stoi"?. Dlatego aby nie było wieloznacznych sytuacji pojazdy są wyposażone w przyciski do sygnalizowania chęci opuszczenia pojazdu przez pasażerów.