W wyniku zderzenia trzech pojazdów, do którego doszło dziś rano na ulicy Chwałowickiej ranna została 49-latka podróżująca oplem corsą i 14-letni pasażer osobówki. Kolizję spowodował 19-letni kierujący fordem pumą,który nie ustąpił pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu. Mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy.

Rybniccy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku, do którego doszło dzisiaj, około godziny 10.00, na ulicy Chwałowickiej w Rybniku. Ze wstępnych ustaleń policjantów z drogówki wynika, że jadący fordem pumą, 19-letni mieszkaniec Rybnika podczas włączania się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej oplem corsą 49-latce i doszło do zderzenia tych pojazdów. Następnie kobieta straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła z kierowcą peugeota. W wyniku tego zdarzenia ranna została 46-letnia kobieta i 14-letni pasażer opla corsy.

19-letniemu kierującemu fordem, który w rażący sposób naruszył przepisy, stróże prawa zatrzymali prawo jazdy. Uczestnicy wypadku byli trzeźwi.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Najczęściej do wypadków drogowych dochodzi w sytuacjach:

Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;

  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;

  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;

  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla

  • rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;

  • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

  • Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.