Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że obostrzenia zostaną podtrzymane: nauka zdalna będzie trwała do 24 grudnia. Od przyszłej soboty - 28 listopada, placówki handlowe będą otwarte w najwyższym reżimie sanitarnym. Restauracje pozostaną zamknięte.

Dziś odbyła się konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
- Znajdujemy się wciąż na etapie tego, co nazywamy bezpiecznikiem. To, czy Polska będzie mogła znaleźć się w sferze mniejszych obostrzeń, wyniknie z tego, czy Polacy będą przestrzegać zasad - podkreślił Morawiecki. 

Mimo wcześniejszych zapowiedzi ministra Czarnka, nauka stacjonarna nie zostanie szybko przywrócona. Premier poinformował, że szkoły pozostaną zamknięte do 24 grudnia. Ferie zimowe dla wszystkich województw będą trwały od ok. 4 do 17 stycznia. Jak wyjaśnił, do tej pory ferie były rozłożone, by ruch w gospodarce był większy. Teraz jednak muszą zostać skumulowane, by ruch był jak najmniejszy.
- Od przyszłej soboty (28 listopada) placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - powiedział Morawiecki.

Restauracje pozostaną zamknięte.

---------

Od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. będzie trwała w całym kraju przerwa w nauce, zastąpi ona dotychczasowe ferie zimowe, jednak dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe - przekazano na rządowej stronie gov.pl. W sobotę premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania na najbliższy czas obejmujący "etap odpowiedzialności" - od 28 listopada do 27 grudnia oraz "etap stabilizacji" - najwcześniej od 28 grudnia, jeśli spadnie liczba zachorowań. Jeśli przekroczymy średnią liczbę zakażeń na poziomie 27 tys., możliwe będzie wprowadzenie kwarantanny narodowej.

W komunikacie zamieszczonym na stronie gov.pl przekazano, że w 2021 r. ferie zimowe będą trwać od 4 do 17 stycznia, ale będzie obowiązywał zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. "Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe" - czytamy w komunikacie. Zapewniono jednocześnie, że rząd wspiera branżę turystyczną. "Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu" - zapowiedziano na rządowej stronie. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa