Kandydaci do Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości - Mirela Szutka i Karol Szymura zaprezentowali pomysł na obniżenie cen wywozu odpadów zielonych i zmniejszenie uciążliwości odorowych na wysypiskach.

Pomysł zaprezentowali radni i jednocześnie kandydaci PiS do Sejmu - Mirela Szutka i Karol Szymura. 
Chcemy promować pomysł, który pojawił się na Komisji Ekologii i Górnictwa i został wypracowany wraz z firmami Best-Eko i Sego. Śmieci mają być tańsze dla mieszkańców, pomimo tych 100% podwyżek, które zapowiada Miasto. Po drugie, żeby w sposób bardziej ekologiczny i ekonomiczny odbywało się składowanie odpadów. Zależy nam też na tym, by zmniejszył się odór, z którym muszą się borykać osoby mieszkające w pobliżu składowisk - mówi Karol Szymura.
- Składowanie odpadów zielonych w kubłach, a nie w workach to mocny argument - mówi Mirela Szutka. - Worki są nieekologiczne, nie da się ich po wykorzystaniu przetworzyć. Ludzie nie chcą pracować przy segregacji odpadów na wysypiskach, jest to praca nieatrakcyjna i mało płatna - argumentuje radna. - Pracownicy i mieszkańcy okolicznych dzielnic skarżą się na fetor z worków z odpadami. Składowanie ich w kubłach, które mają podwójne dno i w nich odpady się utylizują, pozwoli zmniejszyć ilość pracy przy przetworzeniu odpadów i jednocześnie pozwoli obniżyć koszt odbioru - przekonuje radna i wskazuje, że jest to oszczędność: koszt odbioru tony odpadów ma być wówczas o 100 złotych tańszy. - Nie jesteśmy za tym, by ograniczać częstotliwość odbioru odpadów zielonych - zaznacza Mirela Szutka.

W kuble mieści się zawartość ok. 3-4 worków z odpadami, przekonują radni. Chcą, by Miasto zakupiło pojemniki dla mieszkańców, tak jak jest to np. w Jastrzębiu-Zdroju, ewentualnie zmniejszyło cenę za wywóz tym mieszkańcom, którzy w kubły zainwestują sami. Ile kubły miałyby kosztować? Ok. 90-100 zł za pojemnik - odpowiadają radni.

- Przetarg już został roztrzygnięty, są znane ceny - czy nie jest za późno na te działania? - pyta nasz dziennikarz. - Wszystko jest jeszcze do zrobienia, Rada Miasta tego jeszcze nie uchwalała - odpowiada radna Mirela Szutka.