Marcin Ż. założył sklep internetowy na dane jednej z mieszkanek Rybnika. Następnie nakłonił ją do założenia rachunków bankowych. Klienci nigdy nie otrzymali zamówionego towaru. W przeciągu tygodnia sprawca oszukał 173 osoby. Prokuratura Rejonowa w Rybniku skierowała do Sądu Rejonowego w Warszawie akt oskarżenia.

Marcin Ż. poprzez stronę internetową, na której prowadził sklep internetowy "Iracomp" oferował do sprzedaży sprzęt komputerowy, w tym laptopy, karty graficzne, słuchawki, myszki i klawiatury. Ceny produktów był niskie i promocyjne co spowodowało duże zainteresowanie jego ofertą, jednak jego klienci nigdy nie otrzymali zamówionego towaru. W przeciągu tygodnia sprawca oszukał 173 osoby na łączną kwotę 83.281,04 złotych. 
Sprawę badał Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Tym razem oszust stanie przed sądem. Prokuratura Rejonowa w Rybniku skierowała do Sądu Rejonowego w Warszawie akt oskarżenia.

PRZESTRZEGAMY I ZAPOBIEGAMY!

Dla uchronienia się przed oszustwem internetowym zazwyczaj wystarczy stosowanie kilku podstawowych zasad:

1. Przed zakupami w Internecie zweryfikuj firmę lub osobę oferującą produkty i sprawdź opinie w internecie. Zadzwoń na telefon podany na stronie internetowej celem ustalenia czy sklep w ogóle istnieje. Możesz także wpisać adres, którym posługuje się sklep w internetowe mapy i zobaczyć co widnieje pod tym adresem.

2. Uważaj na fałszywe strony internetowe - przestępcy często używają adresu internetowego, który wygląda prawie identycznie jak prawdziwy, np. „po1icja.pl” zamiast policja.pl”. Znalazłeś różnicę?

3. Zachowaj ostrożność przy płatności. Wystrzegaj się zwykłych i ekspresowych przelewów bankowych na pprzesłane Ci dane w wiadomośći e-mail, bezpośrednio po dokonaniu zakupu. Jeśli masz taką możliwość to na stronie internetowej wybierz opcję zapłaty kartą kredytową, debetową bądź płatniczą, wtedy będzie możliwe odzyskanie Twoich środków, jeśli towar nie zostanie do Ciebie dostarczony. Zawsze kontroluj kwoty transakcji, które akceptujesz.

4. Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast poinformuje swój bank lub dostawcę usług płątniczych, aby wstrzymać płatność.