Pasażer ZTZ Rybnik złożył skargę na kierowcę autobusu, który kazał mu "zamknąć ryj". Kierowca potwierdza, że użył takich słów, gdyż został sprowokowany przez pasażera równie niewłaściwymi epitetami. O co poszło?

Niepełnosprawny pasażer autobusu, który w 10 lutego rano podróżował autobusem linii nr 13, złożył skargę na zachowanie kierowcy, który nie dość, że zwrócił się do niego w niewybredny sposób, to miał też celowo zatrzymywać autobus na przystankach z dala od wiaty tak, że wysiadający wchodzili prosto w zaspy. Po zwróceniu uwagi na nieprawidłowy sposób podjeżdżania do przystanków, kierowca miał kazać pasażerowi "zamknąć ryj'. Co na to ZTZ?
- Otrzymaliśmy również skargę pasażera opisującą to zajście. Przesłaliśmy ją do operatora świadczącego usługi na tej linii, który zatrudnia kierowcę, celem wyjaśnienia oraz zabezpieczenia monitoringu. Okazało się, że rzeczywiście kierowca użył takich słów, ale autobus nie był wyposażony w monitoring - mówi Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ Rybnik

Przewoźnik odpowiada na skargę:
- W sprawie zdarzenia z dnia 10.02.2021 godz. 9.25 przystanek Chwałowice - osiedle wysłuchano wyjaśnień kierowcy autobusu linii 13. Kierowca oświadczył, że do zatoki autobusowej wjechał prawidłowo lecz ze względu na gabaryty autobusu (autobus przegubowy) nie miał możliwości ustawienia się dokładnie naprzeciw wiaty przystankowej oznajmiając jednocześnie, że nie miał zamiaru utrudniać wejścia pasażerom do autobusu (kierowca nie odpowiada za prawidłowe odśnieżanie przystanków). Drzwi autobusowe są zamykane automatycznie tj. fotokomórka umieszczona nad drzwiami po wykryciu chwilowego bezruchu zamyka drzwi lecz w momencie, gdy natrafi na jakąkolwiek przeszkodę, momentalnie je otwiera. System ten zabezpiecza możliwość przytrzaśnięcia i spowodowanie urazu u kogokolwiek - tłumaczy przewoźnik.

Co z nieprzyzwoitym zdaniem, skierowanym w stronę pasażera?
- Kierowca oświadczył, że zadziałał w afekcie po sprowokowaniu go przez pasażera równie niewłaściwymi epitetami. Niestety nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć oświadczeniu kierowcy, ponieważ autobus ten nie posiada wewnętrznego monitoringu wizyjnego.
 Za niewłaściwe zachowanie się naszego kierowcy przepraszamy - mówi przewożnik.

Kierowca został upomniany i pouczony w temacie właściwego zachowania się w stosunku do pasażerów.