Architkit to konkurs promujący ciekawe rozwiązania architektoniczne, jednocześnie piętnujący te mniej udane. Po ośmiu latach od pierwszej edycji powróciła II edycja: Architkit 2019. Zdaniem internautów, największym hitem jest siedziba Alan Systems przy ul. Obwiedniej Południowej, kitem wybrano rondo na ulicy Żorskiej z rzeźbą Ulotność. "Nieszczęsne szczupaki, które znajdowały się również na rondzie przy ul. Żorskiej zostały już przeniesione na Pniowiec. Pozostaje mieć nadzieję, że podobny los spotka „Ulotność” i trafi ona docelowo w miejsce, w którym zdecydowanie bardziej będzie pasowała do otaczającego ją krajobrazu" - mówi prezes Mariusz Maroszek, prezes Stowarzyszenia Rybnik - miasto do życia, inicjator konkursu.

Wyniki konkursu Architkit 2019

W tej edycji konkursu w głosowaniu internautów na hit zwyciężyła siedziba Alan Systems przy ul. Obwiedniej Południowej, pokonując bulwary nad Nacyną oraz budynek mieszkaniowy przy ul. Różańskiego. Największym kitem wybrano rondo na ul. Żorskiej z rzeźbą „Ulotność”. Drugie miejsce w tej kategorii przypadło również inwestycji miejskiej: parkingowi przy ul. Hallera. Na podium znalazła się również sławna, niszczejąca kamienica przy ul. Raciborskiej. W głosowaniu oddano łącznie ponad 1500 głosów.

Oprócz internautów swoje hity i kity wybierali również członkowie jury – przedstawiciele mieszkańców, wśród których znaleźli się m.in. Maria Budny-Malczewska, Adam Drewniok, Jan Grzonka, Łukasz Pomykoł, Dariusz Laska, Łukasz Kohut oraz Marcin Zbigniew Wojciech.

Decyzją jury największym hitem naszej lokalnej architektury zostały bulwary nad Nacyną. Jurorzy komentując swój wybór podkreślali, że bulwary żyją i służą wszystkim mieszkańcom Rybnika. Ruch, jaki panuje tam w dni wolne od smogu świadczy o szerokiej adaptacji tego rodzaju zagospodarowania terenu. Realizacja jest również pierwszym krokiem do wzmocnienia aktywności mieszkańców.

Z kolei przykładem najgorszej architektury, a zarazem kitem został uznany budynek biurowy przy ul. Raciborskiej. Tutaj jurorzy zwrócili uwagę na brak spójności z otaczającymi budynkami, a zrobienie z praktycznie całej jego powierzchni elewacji przestrzeni reklamowej na pewno mu nie służy.

Analizując wyniki głosowania internautów oraz pojawiające się komentarze nietrudno zauważyć głosy krytyki w stosunku do parkingu wielopoziomowego przy ul. Hallera. Inwestycja miejska za niemal 20 mln zł, która nie jest nawet w 20% wykorzystana, dominuje nad miejskim krajobrazem i która stoi w sprzeczności z planem zrównoważonej mobilności miejskiej po prostu musiała uzyskać w konkursie dużą ilość głosów. 

- Z kolei rondo przy ul. Żorskiej z rzeźbą „Ulotność” od lat przewijała się w komentarzach jako obiekt drwin i żartów. Nieszczęsne szczupaki, które znajdowały się również na rondzie przy ul. Żorskiej zostały już przeniesione na Pniowiec. Pozostaje mieć nadzieję, że podobny los spotka „Ulotność” i trafi ona docelowo w miejsce, w którym zdecydowanie bardziej będzie pasowała do otaczającego ją krajobrazu
 – mówił nasz prezes, Mariusz Maroszek.

Cieszy natomiast fakt, że bulwary nad Nacyną uzyskały w głosowaniu drugą lokatę oraz zwyciężyły w głosowaniu jury. To zdecydowanie trafiona inwestycja, która przekształciła zaniedbane dotychczas tereny wzdłuż rzeki w tętniący życiem fragment miasta. Ta inwestycja miejska idealnie wstrzeliła się w potrzeby mieszkańców i to jest niewątpliwie jej ogromny atut. Należy docenić również wysokie noty inwestycji przeprowadzonych przez lokalnych przedsiębiorców, w szczególności siedzibę Alan Systems (zwycięzcę konkursu), budynek mieszkaniowy przy ul. Różańskiego (prosty, skandynawski styl), czy wyremontowany biurowiec K1, któremu należy się specjalne wyróżnienie za przemianę, która nastąpiła od ostatnich 8 lat.