Szpital otrzyma kolejną pomoc ze strony województwa. Będzie to kwota 15 mln zł, która ma w części zaspokoić straty za rok ubiegły. Jest jednak plan długofalowego wsparcia. "Na lata 2022-23 przygotujemy pakiet stabilizacyjny w kwocie 25 mln zł z myślą przede wszystkim o inwestycjach" - zapowiada marszałek Chełstowski. Przedstawia też swoją opinię na temat pomocy, jakiej Rybnik powinien udzielić szpitalowi: "Miasto dysponujące miliardowym budżetem ma przecież niemałe możliwości, zaś troska życie i zdrowie pacjenta jest obowiązkiem wszystkich samorządowców" - podkreśla.

O decyzji na temat wsparcia borykającej się od lat z problemami placówki, marszałek Jakub Chełstowski poinformował podczas dzisiejszego tzw. Okrągłego Stołu zorganizowanego w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Sali Sejmu Śląskiego dotyczącego sytuacji w szpitalu: https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/burzliwa-dyskusja-i-co-dalej/cid,20434,a
https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/trwaja-rozmowy-ostatniej-szansy-w-sprawie-szpitala-marszalek-cala-narracja-jest-klamstwem/cid,20427,a

- Rok 2020 zamknął się 33 mln 800 tys. zł straty. Na ostatni dzień grudnia krótkoterminowych zobowiązań było na 69 mln zł, a długoterminowych na 39 mln zł. Mamy również pożyczki, które zostały dużo wcześniej zaciągnięte na prawie 40 mln zł. Jeżeli nie będziemy płacić tych rat, to grozi nam zajęcie kontraktu. Mamy również układ ratalny z ZUS pochodzący sprzed moich czasów, bo w tej chwili płacimy normalnie. ZUS to jest 21 mln do zapłacenia – informowała dyrektor szpitala Ewa Fica.

- W niektórych mediach sytuację w WSS nr 3 w Rybniku przedstawiono jako dramatyczną, dość mocno mijając się z prawdą. Pora „odkłamać” tę rzeczywistość. Wypowiedzenia otrzymało bowiem 79 lekarzy i 64 rezydentów. Warunki przyjęło 63 lekarzy (16 odmówiło) i 59 rezydentów (pięć osób nie przyjęło warunków zmieniających). W szpitalu przebywa w tej chwili (stan na 20 lipca – dop. red.) 421 pacjentów. Zatem twierdzenie, że sytuacja szpitala jest tragiczna wręcz katastrofalna i za chwila przestanie on funkcjonować, jest po prostu nieprawdziwa – podkreśliła Izabela Domogała, członek zarządu województwa.

"Dostało się" też prezydentowi Kuczerze i posłom - Urząd Marszałkowski podkreśla, że sytuacja pacjenci szpitala to w blisko 60 procentach mieszkańcy Rybnika i okolic, a prezydenta naszego miasta na obradach zabrakło - ty pisaliśmy, dlaczego:
https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/prezydent-byl-nieobecny-na-spotkaniu-w-sprawie-szpitala-dlaczego/cid,20435,a

"Prezydent Rybnika w obradach Okrągłego Stołu udziału jednak nie wziął, podobnie jak poseł Koalicji Obywatelskiej, Marek Krząkała oraz europoseł Łukasz Kohut. Pierwszy z wymienionych parlamentarzystów złożył za to… zawiadomienie do prokuratury w sprawie rybnickiego szpitala. Zdaniem posła Krząkały, dyrekcja szpitala odpowiedzialna jest za wywołanie konfliktu na linii pracodawca-lekarze, lekceważenie postulatów pracowników, nieprawidłowe zarządzanie i wywołanie niebezpieczeństwa zaprzestania lub znacznego ograniczenia działalności leczniczej, sprowadzając tym samym niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia mieszkańców. Z kolei Łukasz Kohut ograniczył swoją aktywność do… apelu w sprawie szpitala" - czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

- Co do zawiadomienia, jestem spokojna o jego przebieg. W żadnym wypadku nie ma mowy o zagrożeniu życia pacjentów. Jak można mówić o konflikcie, skoro szukamy cały czas porozumienia? W dokumentach dotyczących spraw pracowniczych wszystko się zgadza. Co więcej, z parlamentarzystami też w sprawie szpitala też prowadziłam rozmowy odnośnie dialogu, wsparcia i wypracowania wspólnego planu działania – komentowała dziś sprawę dyrektor Ewa Fica.

- Problemy rybnickiego szpitala znane są od wielu, wielu lat, a nie od kilku miesięcy odkąd dyrektorem jest pani Ewa Fica. Szpital w Rybniku otrzymuje wsparcie samorządu województwa. W latach 2018-2020 przekazaliśmy 49,2 mln zł na pokrycie ujemnego wyniku finansowego, 9,7 mln zł na inwestycje. Z funduszy UE pozyskaliśmy 22,4 mln zł. Nikt tyle nie przeznaczył na pomoc tej placówce, ile obecny samorząd, niemniej wykorzystując obecną sytuację, co niektórzy próbują ubić na tym swój kapitał wyborczy, a próby wyjścia z impasu upolitycznić. Dziś, kiedy siadamy do rozmów, szukamy rozwiązania, nagle tych osób na sali nie ma – podkreślił podczas dzisiejszych obrad WRDS marszałek Jakub Chełstowski. Dodał, że zaprasza samorząd Rybnika do rozmów -"gabinet jest otwarty, o każdej porze, tylko musi być wola". Wyraził też swoją opinię o apelach: "To jak gwiazdy na niebie, jedne świecą mocniej, drugie słabiej, ale niektóre apele to czarne dziury".

Usłyszeliśmy zapewnienien, że szpital otrzyma kolejną pomoc ze strony województwa. Będzie to kwota 15 mln zł, która ma w części zaspokoić straty za rok ubiegły. Jest jednak plan długofalowego wsparcia.

Na lata 2022-23 przygotujemy pakiet stabilizacyjny w kwocie 25 mln zł z myślą przede wszystkim o inwestycjach. Mam nadzieję, że do tego projektu przychylą się radni Sejmiku. Jestem też gotów do rozmów i współpracy z samorządem lokalnym Rybnika. Miasto dysponujące miliardowym budżetem ma przecież niemałe możliwości, zaś troska życie i zdrowie pacjenta jest obowiązkiem wszystkich samorządowców. Tak przynajmniej to postrzegam – konkluduje marszałek Jakub Chełstowski.