W ramach ogólnopolskiej akcji Kampanii Przeciw Homofobii w ten piątek tj. 25 października w II LO w Rybniku po całej szkole porozwieszane były plakaty, promujące akceptację osób należących do społeczności LGBTQ+.

  W ramach ogólnopolskiej akcji Kampanii Przeciw Homofobii w ten piątek tj. 25 października w II LO w Rybniku po całej szkole porozwieszane były plakaty, promujące akceptację osób należących do społeczności LGBTQ+.

  Jako jedyni w Rybniku, uczniowie II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zaangażowali się w akcję, którą zorganizowano w celu „Pokazania (...), że Frycz jest miejscem bezpiecznym, w którym nie ma miejsca na jakąkolwiek dyskryminację.” oraz Przypomnienia, że każdy (...) jest równy i zasługuje na szacunek oraz tolerancję.” 

  Inicjatywa włączenia się szkoły w ogólnopolską akcję wypłynęła ze strony uczniów i została zaaprobowana przez Panią Dyrektor, a Zarząd Samorządu Uczniowskiego objął nad nią patronat. W rozmowie z jednym organizatorów słyszymy szczegółowe informacje na temat przeprowadzenia akcji:

  Na czym polegały obchody Tęczowego Piątku W II LO?
  Na wywieszeniu plakatów, pokazujących, że nasza szkoła i nauczyciele są tolerancyjni. Zachęcaliśmy także do kolorowego ubioru i zrobiliśmy sobie również pamiątkowe zdjęcie na dziedzińcu szkoły. 

  Co skłoniło was do zorganizowania takiej akcji w szkole?
  [Kierowała nami przede wszystkim - przyp. a.] chęć pokazania całej społeczności szkolnej, że Frycz jest miejscem bezpiecznym i otwartym na inność.

  Czy uczestnictwo w tej akcji było całkiem dobrowolne?
  Jak najbardziej, nikt nie był w żaden sposób przymuszany, żeby ubrać się na kolorowo lub wziąć udział w zdjęciu.


  Jak zareagowali nauczyciele dowiedziawszy się o takiej akcji?
  Większość nauczycieli, których zapytano o powieszenie plakatu [z hasłem “Jestem wspierającą/ym nauczycielką/em” na drzwiach ich klas - przyp. a.], pozytywnie odebrała akcję, były tylko pojedyncze przypadki, że nauczyciel nie chciał wziąć w niej udziału.

  Czy w II LO zdarzały się sytuacji dyskryminacji, nietolerancji wobec osób LGBTQ+ lub na odwrót, nietolerancja zdania osób sprzeciwiających się?
  Wiadomo mi tylko o jednym takim przypadku, który był bardzo przykry. Wczoraj, jako „kontrakcję” Tęczowego Piątku został wywieszony plakat z hasłem „Zakaz pedałowania.” Taka działalność jest naganna i mam nadzieję, że sprawa ta zostanie wyjaśniona.

  Jak duża była grupa uczniów biorących udział w akcji? Czy organizatorzy spodziewali się takiej liczby?
  Odzew w mediach społecznościowych był ogromny, na mój post promujący Tęczowy Piątek na Facebooku pozytywnie zareagowało ponad 110 osób. W dzień akcji zauważyłem, że rzeczywiście znaczna część społeczności szkolnej zaangażowała się i ubrała na kolorowo. Niestety, trochę mało osób wzięło udział w grupowym zdjęciu.

  Organizatorzy wyrażają chęć ponownej organizacji Tęczowego Piątku i mają nadzieję, że liczba uczniów biorących udział i nie bojących się pokazać swojego wsparcia wobec osób, dla których Tęczowy Piątek był zorganizowany” zwiększy się w przyszłym roku szkolnym.