Zagospodarowanie czasu wolnego to ważny element samorealizacji. Żyjemy w czasach, gdy wszystko dynamicznie się zmienia. Jednak mimo tego, iż żyjemy w pośpiechu, zwróćmy uwagę na rozwijanie swoich pasji i produktywne spędzanie wolnych chwil. Dążenie do celu wcale nie jest niemożliwe. Ważna jest nauka w szkole, ale powinna ona inspirować do innych form samorealizacji. Jeżeli jest się na bieżąco z różnymi ofertami fundacji, uczelni czy instytutów badawczych, można już w szkole zacząć kreować swoją przyszłość. Przykład Bartka Poniewierki, który z sukcesem wykorzystuje możliwości nauki zarówno w szkole, jak i poza nią, dowodzi, że warto być aktywnym.

Bartek od zawsze interesował się medycyną. Około trzy lata temu zetknął się z tematami związanymi z neurobiologią i neurochirurgią. Te dziedziny nauki – podobnie jak biologia czy chemia - stały się jego pasją: - Fascynuję się tym, ponieważ mogę zaobserwować, jak nieożywione atomy potrafią stworzyć żyjące istoty. Planuję wystartować w olimpiadzie biologicznej, co jest wyzwaniem i po prostu dobrą okazja do spotkania ludzi interesujących się tak jak ja biologią. By zrealizować swój cel, biorę udział w różnych inicjatywach oraz programach rozwijających mnie w zakresie nauk przyrodniczych - mówi uczeń IILO.

Bartek szuka możliwości rozwijania swoich pasji nie tylko w szkole, ale także w różnych przedsięwzięciach i inicjatywach pozaszkolnych. Jak twierdzi – pozwalają one mu na cenne spotkania z naukowcami, badaczami, ale także – poprzez spotkania w gronie młodych ludzi o podobnych zainteresowaniach – na nawiązywanie kontaktów, które przecież mogą zaowocować w przyszłości. Poza tym – uczą pracy zespołowej, projektowej, która z pewnością jest przyszłością nauki.

Akademia Młodych Biologów

Pałac Młodzieży w Katowicach organizuje wiele dodatkowych zajęć, w których mogą również uczestniczyć uczniowie spoza Katowic. Jednym z nich jest Akademia Młodych Biologów. Dzięki porozumieniu z Uniwersytetem Śląskim pałac Młodzieży organizuje zajęcia obejmujące np. mikroskopię elektronową czy pracę w laboratorium.

Bartek bierze udział w zajęciach odbywających się w Katowicach w ramach Akademii Młodych Biologów Lykeiona. W każdą sobotę młodzi pasjonaci biologii spotykają się w Pałacu Młodzieży lub na Uniwersytecie Śląskim. Podczas tych zajęć mają okazję wykonać różne doświadczenia lub uczestniczyć w wykładach związanych z biologią. Oprócz tego w skład takich zajęć wchodzą różne wyjazdy i wycieczki terenowe, m.in. wyjazd do Doliny Baryczy, gdzie można obserwować ornitologów przy pracy.

http://pm.katowice.pl/biologia/akademia-mlodych-biologow-lykeion/

Zwolnieni z Teorii

Ten program  umożliwia zdobycie doświadczenia, cennych kompetencji i profesjonalnych certyfikatów. Wystarczy zebrać zespół i zrobić coś pożytecznego. Platforma pomoże w całym przedsięwzięciu i osiągnięciu sukcesu. Można uzyskać wsparcie starszych kolegów i koleżanek oraz zdobyć jednego z prestiżowych złotych wilków -  nagród Social Wolves. Certyfikat uczestnictwa w tym programie jest ceniony przez pracodawców na całym świecie.

Bartek wraz z przyjaciółmi, Rafałem Małeckim i Hubertem Zimnym, zorganizowali wideokonferencję z lokalnymi przedsiębiorcami ramach projektu społecznego z olimpiady Zwolnionych z Teorii. Jedną z wielu umiejętności, które można wynieść z tego typu inicjatyw jest zdolność pracy w grupie. Bartkowi ten projekt bardzo pomógł w nawiązywaniu kontaktów z ciekawymi ludźmi oraz pokazał, że nie potrzeba dużych zasobów finansowych, aby zorganizować takie wydarzenie. Samo wydarzenie zaś można obejrzeć na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=-meek144sJU&feature=youtu.be

 https://zwolnienizteorii.pl/

Adamed SmartUp

W tym roku Bartosz miał przyjemność uczestniczyć w programie Adamed SmartUp,  został laureatem nagrody głównej. Główną atrakcją tego wydarzenia jest dwutygodniowy obóz naukowy odbywający się w Warszawie, w tym roku z powodu zaistniałej sytuacji spotkania odbywały się niestety się online. Uczestnictwo w programie miało zaprezentować zupełnie inną perspektywę nauki niż w szkole. Większość zajęć to ćwiczenia praktyczne, podczas których wykonywane były różnego rodzaju eksperymenty i badania. Oprócz części dydaktycznej obóz obejmował zajęcia z public speakingu, spotkania z ciekawymi i znanymi osobami (w tym roku gościem był Piotr Pustelnik) i wykłady przeprowadzone przez różne ośrodki naukowe (np. Pracownię Obrazowania Mózgu w Instytucie Nenckiego). Po zajęciach można było wziąć udział dodatkowych atrakcjach takich jak naukowy speed-dating czy salsation.

https://adamedsmartup.pl/

 

Konferencja BioMedTech Silesia

Osoby, które są zainteresowane nauką w kontekście medycyny oraz ratowania życia, mogą być zainteresowane wzięciem udziału (czynnym lub biernym) w konferencji BioMedTech Silesia. Jest ona organizowana w Zabrzu przez fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religii. Prelegenci prezentują swoje prace, które mogą być pracami przeglądowymi lub badawczymi, na forum konferencyjnym przed publicznością i jurorami (jednym z nich jest m.in. dr hab. Zbigniew Nawrat). To bardzo dobra okazja do zdobycia kontaktów oraz doświadczenia w prezentowaniu prac naukowych.

Bartosz, razem z Konradem Mazurem, na to wydarzenie nagrał prezentację o wpływie leków immunosupresyjnych na burzę cytokinową w terapii przeciwnowotworowej CAR T-cell oraz w chorobie Covid-19. Udało mu się zdobyć za nią pierwsze miejsce w kategorii Junior i nagrodę specjalną za zgodność z akcją przeciwko Covid-19.

https://biomedtech.eu/

Przykład Bartka pokazuje, że warto zająć się samorealizacją i w coś zaangażować. Dzięki takim inicjatywom zdobywamy wiedzę i doświadczenie. Daje nam to wiele możliwości i otwiera drogę do ciekawej pracy. Jedna decyzja podjęta dziś może zaowocować sukcesem w przyszłości.

Autor: Wiktoria Zdziarska,
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi 
im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku