15 listopada w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się finał XI edycji Wszechstronnego Konkursu Konesera Polszczyzny pod patronatem Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, leżących na terenie województwa śląskiego. Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego zajęli drugie miejsce w konkursie.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, leżących na terenie województwa śląskiego. Każda szkoła średnia na Śląsku może wystawić dowolną liczbę dwuosobowych zespołów do udziału w pierwszym etapie konkursu. Jak co roku, do rywalizacji przystąpili także reprezentanci z Rybnika. Umiejętności uczniów sprawdzane są dwuetapowo, podczas pierwszej części za pomocą dyktanda oraz testu językowego, następnie około 6 drużyn, które najlepiej poradzą sobie z tymi zadaniami, przechodzi do etapu drugiego, polegającego na zespołowym udziale w grach i zabawach językowych. Na wynik drużyny składają się zsumowane punkty zdobyte przez jej dwóch członków.

Konkurs ma szczególne znaczenie w dobie posługiwania się sztucznymi wspomagaczami języka takimi jak na przykład autokorekta czy narzędzia sugerujące użytkownikowi poprawne formy wyrazów. Celami organizacji konkursu są m.in. propagowanie kultury języka polskiego wśród młodzieży oraz rozwijanie jej zainteresowań polonistycznych, które niestety występują u uczniów coraz rzadziej.W tym roku do finału zakwalifikowało się 6 drużyn z następujących szkół:

VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach

II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku

III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie

Liceum Ogólnokształcące w Psarach

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące im. św. J. Bosko w Sosnowcu

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu

Ostateczny etap rywalizacji wygrała drużyna z III LO im. Orła Białego w Jaworznie, a uczniowie z Rybnika, z II LO im. A. Frycza Modrzewskiego (Kacper Bugla, Natalia Landek) uplasowali się na drugim miejscu.