W szkole podstawowej w Jankowicach mają tajną broń, którą ratują się przed pandemiczną stagnacją i uczniowskim bezruchem, tak uciążliwym w czasach nauki zdalnej - klasę sportową, żywą reklamę aktywności fizycznej, pozytywnej energii i emocji.

Klasa sportowa w szkole podstawowej im. Stanisława Staszica funkcjonuje od września 2019 roku, od początku pod opieką trenerską Danuty Kaszycy – skutecznej zarówno w motywowaniu, trenowaniu i organizowaniu uczniom udziału w zawodach. Roczniki, które uczęszczają do klasy sportowej to uczniowie urodzeni w 2007 i 2008 roku. Klasa liczy 24 osoby – 17 chłopców i 7 dziewcząt. Wszyscy utalentowani, ale przede wszystkim pracowici i konsekwentni. I to nie wszystko – żeby móc trenować, trzeba się dobrze uczyć, dlatego czujne oko wychowawczyni i trenerki w jednej osobie dba o rzetelność i sumienność w nauce. Tu też skutecznie – w klasie są między innymi uczniowie ze stypendium naukowym czy laureaci konkursów przedmiotowych. Dobre wyniki w nauce wynikają z tego, iż sport dyscyplinuje, reguluje porządek dnia i daje tyle endorfin, że wystarczy na kilka godzin siedzenia w wirtualnej szkole.

Klasa sprofilowana jest na piłkę siatkową, ale nie tylko ta gra im wychodzi. W zeszłym roku już po kilku miesiącach wspólnych treningów w siatkówce byli w najlepszej ósemce z całego województwa, równocześnie wygrywając wszystkie dostępne zawody w piłce nożnej halowej, koszykówce, tenisie stołowym i piłce ręcznej!

W tym roku tworząc drużynę w składzie: Jarosław Goraus, Paweł Szymura, Mikołąj Mazur, Piotr Mosiej, Kacper Lubszczyk, Szymon Janda, Sebastian Tokarczyk, Mikołaj Szaboń, Piotr Pakura, Jakub Joszko, Wojciech Zmarzły wygrali mecze z drużynami z Będzina, Czechowic – Dziedzic, Mysłowic, Jastrzębia, Jaworzna i Katowic. Dzięki tym zwycięstwom są na pierwszym miejscu w grupie! 
Zainteresowanie drużyną rośnie z każdym wygranym meczem – Jarek Goraus był uczestnikiem  obozu szkoleniowego kadry wojewódzkiej i Kadry Polski, a wraz z Pawłem Szymurą i Szymonem Jandą zostali powołani do  zgrupowania kadry wojewódzkiej.

Popularność siatkówki wśród dzieci i młodzieży rośnie z kolei z każdym wygranym meczem przez naszą kadrę narodową. Na fali tej popularności  Polski Związek Siatkowy wyszedł z inicjatywą utworzenia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych (SOS). Projekt ten ruszył w 2012 roku a od tego roku  realizowany jest też w jankowickiej szkole. Warunkiem udziału w SOS było odpowiednie zaplecze treningowe i zatrudnienie nauczyciela z uprawnieniami trenerskimi, a jak wiadomo, szkoła  posiada i jedno i drugie.

Celem projektu jest wychowanie kolejnego Śliwkę, Kubiaka albo Drzyzgę ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o popularyzację aktywności fizycznej wśród uczniów, stworzenie porządnej infrastruktury i bazy szkoleniowej oraz wyrównanie szans na rozwój sportowy bez względu na środowisko.