Harcerze mieli zacząć korzystać z obiektu na początku tego roku, zeszło do maja. Stanica żeglarska wreszcie gotowa do użytku. Ponieważ źródłem ciepła w obiekcie mają być grzejniki elektryczne, zapytaliśmy też o koszty użytkowania stanicy w sezonie grzewczym.

Przypomnijmy, stanica żeglarska to zwycięski projekt ogólnomiejski z budżetu obywatelskiego 2018. Ze względu na koszty inwestycji, przekraczające próg finansowy dla projektów ogólnomiejskich - 1 milion złotych, nie można było zrealizować zadania w 2018 roku.
"Po konsultacji z wnioskodawcami projektu zadanie zostało wprowadzone do budżetu miasta na rok 2019, poza środkami budżetu obywatelskiego. Ze względu na koszty, po rozmowie z drużyną harcerską, która była wnioskodawcą projektu, ograniczyliśmy jego zakres. W pierwszym etapie ujęliśmy budowę jedynie obiektu socjalnego, rezygnując z budowy wiaty i hangaru dla łodzi, te obiekty zostaną zrealizowane w późniejszym terminie" - wyjaśniał Tomasz Cioch, pełnomocnik prezydenta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej - więcej:
https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/powstaje-stanica-na-razie-tylko-obiekt-socjalny-inwestycja-okazala-sie-za-droga/cid,14149,a https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/za-droga-stanica/cid,11288,a

Inwestycja powstawała etapami. Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o fatalnym stanie obejścia budynku - więcej: https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/stanica-zeglarska-czyli-seria-niefortunnych-zdarzen/cid,17501,a
Ten etap inwestycji również okazał się zbyt drogi:
- Z uwagi na ograniczone i niewystarczające środki finansowe pierwszy etap nie obejmował również zagospodarowania terenu, w tym m.in. profilowania skarpy za budynkiem czy wykonania nawierzchni utwardzonych w postaci obejścia wokół budynku i placu manewrowego pomiędzy budynkiem a zalewem - mówiła nam rzecznik rybnickiego magistratu. Konieczne były kolejne prace.

Harcerze mieli zacząć użytkować obiekt na początku tego roku, zeszło do maja:
- 21 maja 2021 r. zakończyła się procedura uzyskania zgody na użytkowanie obiektu. Stosowne zaświadczenie wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Obiekt do swoich celów statutowych wykorzystuje Hufiec ZHP Ziemi Rybickiej - mówi nam Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku. 
(na zdjęciach: uporządkowany już teren wokół obiektu)

Ponieważ w obiekcie są zamontowane grzejniki elektryczne, zapytaliśmy też o koszty użytkowania stanicy w sezonie grzewczym. Rzecznik przedstawia kalkulację:

- Koszty energii na potrzeby ogrzewania zależą od ilości dni użytkowania stanicy, od ilości osób tam przebywających oraz temperatury zewnętrznej - dodaje Agnieszka Skupień.