Pasjonaci kolei koniecznie powinni zawitać do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Kolejowa makieta modułowa, warsztaty modelarskie dla dzieci, spotkanie z konduktorem Kolei Śląskich to część atrakcji, jakie goszczą w Niewiadomiu.

Modelarze z Beskidzkiej Gruby Modelarskiej prezentują makietę w skali H0. Odwzorowuje ona z niezwykłą precyzją fragment istniejącego szlaku kolejowego. Makieta budowana jest od kilku lat. Jej twórcy ze szczegółami odtworzyli nie tylko infrastrukturę kolejową, ale i cały otaczający ją krajobraz. Dziś makieta będzie dostępna w godzinach 9.00-17.00. Wstęp: dorośli 5 zł, dzieci bezpłatnie.

Ponadto, dla dzieci prowadzone będą warsztaty modelarskie pod okiem modelarzy ze stowarzyszenia „Modelarstwo i edukacja”. Mali uczestnicy będą mogli zbudować własny model pociągu i stworzyć miniaturową makietę. Dzieci będą mogły także wczuć się w rolę maszynisty i samodzielnie pokierować pociągami na makiecie kolejowej przygotowanej specjalnie dla nich.

O godz. 15.00 Andrzej Adamczyk, regionalny popularyzator historii poprowadzi wykład o dziejach transportu szynowego w Niewiadomiu. Tutejsza stacja kolejowa powstała już w 1858 roku, a tuż obok bocznica obsługująca pobliską kopalnię.

- Kopalnia żywotnie związana była z linią kolejową. To właśnie dzięki kolejnictwu przetrwała do naszych czasów. O oczywistych i mniej oczywistych związkach świata kolei i świata górników chcemy opowiedzieć w najbliższy weekend – zapowiada Marek Gołosz, p.o. dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury Miasta Rybnika. Wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej na Starym Kontynencie.

Kopalnia Ignacy została założona w 1792 roku po nazwą „Hoym”. Jest jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku. To tu zaczęła się rewolucja przemysłowa na ziemi rybnickiej. Industrialna perła ziemi rybnickiej przygotowuje się do ponownego otwarcia. Część kopalni jest wyłączona z ruchu turystycznego. Turyści mogą zwiedzić maszynownię szybu Głowacki z maszyną parową z 1900 roku, wystawę „O górnośląskim (i rybnickim) górnictwie – krótka opowieść”, udostępnioną dzięki uprzejmości Muzeum w Rybniku, a także wejść na dawną wieże ciśnień i podziwiać urzekającą panoramę Krainy Górnej Odry.

Trwają prace rewitalizacyjne w budynku nadszybia oraz maszynowni szybu Kościuszko, gdzie ulokowana zostanie wystawa pt. „Wiek pary” obejmującą interaktywne eksponaty wraz parową maszyną wyciągową z 1920 roku.