Data wydarzenia: 08.01.2020 11:00 - 29.02.2020 19:00
Miejsce wydarzenia: Galeria Smolna (Filia nr 8 PiMBP w Rybniku, ul. Reymonta 69 – budynek SP 34)

Galeria Smolna zaprasza na wystawę fotografii Haralda Bema pt. „Cmentarze żydowskie w województwie śląskim”.

Prace autora będzie można oglądać od 8 stycznia do 29 lutego w Galerii Smolna (Filia nr 8 PiMBP w Rybniku, ul. Reymonta 69 – budynek SP 34).

O wystawie:

Harald Bem zbiorem fotografii oddaje hołd ludziom i poświęconym im miejscom, gdzie próżno szukać oznak pietyzmu, jak to ma miejsce na cmentarzach katolickich. Nie oznacza to jednak, że Żydzi nie oddają należnej czci swoim zmarłym. Czynią to w odmienny sposób. Ta właśnie odmienność, widoczna na pierwszy rzut oka po przekroczeniu bramy kirkutu, czyli cmentarza żydowskiego, przyciąga. Miejsca te są dla nas w pewien sposób egzotyczne.

Wystawa ma również charakter retrospektywny. Fotografie wykonane kilkanaście lat temu ukazują kirkuty w czasie, kiedy wiele z nich, na skutek braku jakiejkolwiek pielęgnacji, niszczeje. Dopiero w kolejnych latach cmentarze żydowskie otoczone zostały opieką, co skutkowało znacznymi zmianami w ich wyglądzie. Zobaczymy więc rejestrację fotograficzną miejsc, które mogą wyglądać już zupełnie inaczej, ale jednocześnie miejsc, w których w sposób namacalny zatrzymał się czas.  

Harald Bem – fotograf, nauczyciel fotografii, członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, oprócz wystawy „Cmentarze żydowskie w województwie śląskim” brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Był również jurorem w konkursach fotograficznych o zasięgu międzynarodowym.