Czeszka i Polak dla kobiet w Zambii to realizowana w nowej formule zbiórka za którą stoją Magdalena Kroupová z Veřovic i Krzysztof Wodecki z Rybnika. Zbierają na wyposażenie przedszkola, które ma powstać w wiosce Lufubu w Zambii.

W tej wiosce, w centrum Salezjanów, Magdalena Kroupová pracuje jako wolontariuszka od września 2021 roku gdzie pracuje głównie z dziećmi. Polsko-czeska akcja ma pomóc dzieciom z tej wioski, ale jeszcze bardziej im matkom, które samotnie wychowują swoje dzieci. Wśród nich są m.in. dziewczyny, które przedwcześnie zaszły w ciążę.

- Te kobiety musiały przerwać pracę lub studia z powodu ciąży. Teraz to są młode matki (czasem zaledwie 14-letnie), które niestety nie mają żadnych dochodów, bo muszą zajmować się dzieckiem. Nie mogą na przykład pójść do pracy na farmie, aby zapewnić swoim dzieciom lepsze życie niż to, w którym same się wychowały. Jeśli zapewnimy tym kobietom bezpieczne miejsce gdzie ich dzieci znajdą opiekę w ciągu dnia, pozwoli im to skończyć szkołę lub pracować. Może to dać tym dzieciom nadzieję na lepszą przyszłość – mówi Magdalena Kroupová.

Inicjatywa ma na celu pomóc w wyposażeniu dwóch klas do których będzie chodziło około 50 dzieci. Zakładana kwota zbiórki to 55 000 koron (trochę ponad 10 000 złotych). Wpłacać pieniądze można na czeskiej stronie darujme.cz

- Wspólnie z Magdaleną uzgodniliśmy, że lepiej będzie skupić się tylko na jednym miejscu w którym będziemy zbierać pieniądze. Magda już wcześniej realizowała jedną zbiórkę na stronie darujme.cz, dlatego zdecydowaliśmy się wybrać to miejsce. Najlepszy sposób wpłaty dla osób z Polski wyjaśniamy jednak na stronie akcji w części napisanej po polsku – mówi Krzysztof Wodecki.

Zbiórka będzie trwała do 10 stycznia: https://www.darujme.cz/vyzva/1202801