"Rybnik to miasto tajemniczego Zalewu Rybnickiego, malowniczych familoków i pokładów górniczych tradycji". O tym, co warto zobaczyć w naszym mieście, zobaczycie w najnowszym odcinku programu "Zakochaj się w Polsce".

Zwiedzanie warto rozpocząć od rynku, w którego płytę wmurowane zostały pamiątkowe tablice przypominające ważne fakty z dziejów miasta m.in. wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego w 1922 roku. Miasto ma bogate tradycje przemysłowe. Przemysł zaczął się tu rozwijać od końca XVIII wieku, kiedy powstała kopalnia, jedna z pierwszych na Górnym Śląsku. Dziś Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” udostępniona jest do zwiedzania, stanowiąc Industrialne Centrum Kultury, które umiejętnie łączy funkcje muzealne, artystyczne i kulturalne.
Koniec XVIII wieku to swoisty boom osadniczy - do Rybnika zaczęło przybywać wielu nowych mieszkańców i stopniowo wzrastało zapotrzebowanie na mieszkania dla nich. W mieście zbudowano osiedla robotnicze m.in. w dzielnicy Chwałowice, gdzie mieszkało ponad 500 rodzin górniczych., gdzie zabudowa pochodzi z początku XX wieku. Chlubą miasta jest zalew stworzony na potrzeby Elektrowni Rybnik. Od maja do października temperatura wody nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Zimą unoszą się nad nią kłęby pary. Nigdy nie zamarza, nawet kiedy nadchodzą srogie zimy, lodem pokrywa się tylko częściowo.
Dla pasjonatów natury w Rybniku nie lada gratką będzie malownicza rzeka Ruda, która zachęca do sportów wodnych. Szczególnie upodobali ją sobie miłośnicy kajakarstwa, gdyż rzeka meandrując, tworzy swoisty tor przeszkód.
(opis ze strony vod.tvp.pl)

Pod linkiem znajdziecie cały odcinek programu: https://vod.tvp.pl/video/zakochaj-sie-w-polsce,rybnik,42705937