Gliwicka palmiarnia ma już 95 lat. W pięciu pawilonach znajduje się ponad 5500 gatunków roślin, okazy gadów, akwaria.

Dojazd i parking:
Palmiarnia znajduje się w centrum miasta, na ul. Fredry 6, w parku Chopina. Dotrzeć tam można bez trudu z ulicy Zwycięstwa, obiekt jest dobrze oznakowany. Z kolei jadąc średnicówką należy wybrać zjazd “Instytut Onkologii/Dworzec Kolejowy/Dworzec autobusowy”, po zjeździe z DTŚ na rondzie należy kierować się na zjazd “Instytut Onkologii”.
Parking: wzdłuż ul. Sienkiewicza, przylegającej do Parku Chopina (w części ulicy obowiązuje strefa płatnego parkowania), od strony ul. Dubois lub przy ul. Fredry.

Cennik i godziny otwarcia:

Poniedziałek: Palmiarnia nieczynna
Od wtorku do piątku: od 9:00 do 18:00
Soboty: od 10:00 do 18:00
Niedziele: od 10:00 do 18:00

Trochę historii:
Początki palmiarni sięgają końca XIX wieku, kiedy powstawały pierwsze szklarnie. Otwarcie obiektu miało miejsce w 1924 r. W 1924 r. palmiarnia uległa zniszczeniu, została praktycznie od podstaw odbudowana. Rośliny zgromadzono na powierzchni 2 000 m². 


Zwiedzanie:
W pierwszym pawilonie znajdują się rośliny użytkowe. Stworzono tu takie warunki, jakie panują w klimacie subtropikalnym, gdyż większość zgromadzonych w tym pawilonie roślin pochodzi z tej strefy klimatycznej. W tej części palmiarni posłuchamy też odgłosów egzotycznych ptaków. To kameralny pawilon, alejki spacerowe są tu dość wąskie, ale w kilku miejscach można przysiąść i z przyjemnością napawać się widokiem roślin.

Kolejny pawilon gromadzi okazy, które nie przechodzą okresu spoczynku. W strefie tropikalnej, w której występują w stanie naturalnym, panują zbliżone warunki przez cały rok. Dużo się tu dzieje: są piętrzące się rośliny, mostki, oczko wodne z piraniami, pielęgnicami i sumami afrykańskimi. Bardzo malowniczy jest historyczny pawilon, gdzie zgromadzono najstarsze i jedne z najbardziej okazałych roślin, jakie można oglądać w palmiarni (m.in. przeszło 120-letnie palmy). Sporo czasu można spędzić w altance, która pozwala na niespieszną obserwację egzotycznej roślinności. Czwarty pawilon należy do sukulentów. Kolekcja tych roślin, zgromadzona w palmiarni jest imponująca. 

Ulubionym pawilonem młodszych zwiedzających są akwaria. Pawilon oddano do użytku sześć lat temu. 
Ekspozycja obejmuje prezentację czterech środowisk słodkowodnych. Największy, o pojemności 60 tysięcy litrów jest zbiornik  środowiska Amazonki, pozostałe mają pojemność od 11 – 13 tysięcy litrów każdy. Tu można zapomnieć o upływającym czasie. Dla odwiedzających przygotowano siedziska, ustawione na wprost akwariów. 

Wszystkie okazy są opisane. Dużym zainteresowaniem cieszą się terraria z gadami i formikarium z tunelem, w którym można podpatrywać życie mrówek. Palmiarnię możemy też podziwiać z góry, dzięki estakadzie, która biegnie przez pawilony.

Praktyczne porady: obiekt jest przystosowany do osób niepełnosprawnych. Z łatwością będziemy się po nim poruszać z dziecięcym wózkiem, jest też możliwość zostawienia wózków przed wejściem do pawilonów. Przy wejściu znajduje się również poczekalnia i szatnia.
Toalety przy wejściu są przestronne, czyste, z miejscem do przewijania niemowlaka (pokój rodzinny). 
Na koniec naszej wędrówki możemy wzmocnić siły słodkim co nieco, gdyż na piętrze obiektu znajduje się kawiarnia z tarasem. Roztacza się stamtąd widok na piękny park Chopina, którego odwiedzenie również polecamy. Obok kawiarni jest też sklepik z pamiątkami i roślinami.