Dziś na rodzinną wycieczkę polecamy JuraPark i Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie.Od Rybnika do Krasiejowa dzieli nas ok. 80 km. Wieś leży w województwie opolskim, ok. 5 km na wschód od drogi krajowej nr 46 Opole-Lubliniec-Częstochowa. Parki są położone w pięknej okolicy, w pobliżu lasów. Na miejscu znajduje się duży, bezpłatny parking. Oba parki: JuraPark i Park Nauki i Ewolucji Człowieka położone są blisko siebie.Bilety można kupić przez stronę internetową parków, co polecamy ze względu na spore kolejki do kas. Cennik: bilety do PNiEC 30 zł (ulgowy), normalny 36 zł. Do JuraParku: 50 zł normalny i 40 zł bilet ulgowy. Zdecydowaliśmy się na zakup kompleksowego biletu za 176 zł (2+1), do wyboru jest też bilet za 220 zł (2+2) lub 264 zł (2+3).
Park Nauki i Ewolucji Człowieka to nowoczesny budynek, z pomieszczeniami ekspozycyjnymi, stoiskami doświadczalnymi i salami do projekcji filmów 5D. Przy kasie każdy zwiedzający otrzymuje kask ze wmontowanymi słuchawkami, który umożliwia wirtualne i indywidualne zwiedzanie. Już w pierwszym pomieszczeniu - poczekalni, czekają wirtualne gry i animacje. Później wędrówka z każdym krokiem staje się coraz bardziej emocjonująca: film 5D to rodzaj "kosmicznego promu", który pozwala przenieść się w czasie o miliony lat wstecz. Na starannie przygotowanych ekspozycjach zobaczymy m.in. zagładę wielkich dinozaurów, początki dwunożności, pierwszą rodzinę, pierwsze pochówki, łowców mamutów i początki sztuki. Duże wrażenie na zwiedzających robi ekspozycja Oetzi, jak nazwano najstarszą mumię ludzką znalezioną na świecie.Jest też wystawa narzędzi, rozwoju naczyń, rozwoju pisma, rekonstrukcja grobu książęcego i aplikacja "lustro przodka".
Całość przygotowana z pomysłem, mądrze i z wykorzystaniem nowoczesnych, multimedialnych rozwiązań, dzięki czemu z powodzeniem na zwiedzanie możemy zabrać kilkuletnie pociechy - nie będą się nudzić!Sprawy praktyczne:
Pomieszczenia, co ważne w upalne dni, są klimatyzowane. Bez problemu park odwiedzić mogą osoby niepełnosprawne lub z wózkami dziecięcymi. Na terenie parku znajdują się czyste i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych toalety. Dla lubiących zakupy - na zakończenie przechodzi się przez sklep z pamiątkami :) Czas zwiedzania to ok. 2 godziny.
JuraPark czyli dinozaury i zabawa.

Obszar parku jest rozległy, dlatego na wejściu znajdują się wózki dla dzieci, które można odpłatnie wypożyczyć na czas zwiedzania. Wizytę w JuraParku polecamy rozpocząć od ścieżki dydaktycznej. Ścieżka prowadzi przez teren wyrobiska i ma długość około 1 500 m. Spacer po parku jest długi, zajmuje prawie 2 godziny. Mijamy mnóstwo prehistorycznych, naturalnej wielkości okazów (ok. 200 modeli) wszystkie są szczegółowo opisane na tablicach. Wzdłuż trasy zwiedzania rozmieszczone są liczne plansze z fotografiami środowisk roślinnych, charakterystycznych dla ery dinozaurów. Prezentowane są też zdjęcia ze słynnych paleolokalizacji – miejsc odkryć szczątków dinozaurów lub ich tropów. 


Na trasie ścieżki dydaktycznej znajduje się Pawilon Paleontologiczny, który zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów - można je oglądać przez przeszkloną podłogę. To jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym.
W Tunelu Czasu z kolei poznamy kolejne etapy kształtowania się Ziemi. Podróż odbywa się wagonikami, które przemierzają 300-metrowy tunel. Do zwiedzania niezbędne są okulary 3D. Odjazd "ciuchci" co pół godziny spod głównej bramy.Po nauce czas na rozrywkę - duże emocje zapewni kino 5D, gdzie można zobaczyć m.in. Tajemnicze podziemie i Meet the Dinos (w sezonie trzeba liczyć się z kolejkami do atrakcji). Chwilę wytchnienia oferuje wirtualne oceanarium (można wejść z wózkiem), w którym podziwiać możemy podwodne życie dawnych stworzeń. Uwaga - ostatnim okazem jest rekin, który przypuszcza na zwiedzających atak - młodsze dzieci mogą się bać, tę atrakcję można ominąć. Na terenie parku znajduje się plaża z atrakcjami dla dzieci i dorosłych, takimi jak karuzele, Statek Piracki czy samochodziki. Korzystanie z urządzeń jest w cenie biletu wstępu do parku. To miejsce w JuraParku podobało nam się najmniej - nijak pasuje do całości, dlatego wydaje się być zrobione na siłę. Sama plaża z możliwością kapieli wydaje się być w tym miejscu wystarczającą rozrywką. W JuraParku jest duży plac zabaw (nieosłonięty, znajduje się na piasku), ze sporą ilością zajmujących urządzeń. Dzieci będą zachwycone. Najmłodsi będą też zadowoleni z możliwości szaleństwa na trampolinach, w małpim gaju i dmuchańcach.
Sprawy praktyczne:
Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na terenie parku co rusz znajdują się toalety (stan czystości różny, w zależności od ilości zwiedzających).Zadbano o odpowiednią ilość ławek i koszy, więc jest schludnie i czysto. W upalne dni można się ochłodzić przy zraszaczu.
Gastronomia: sporo miejsc z fast foodem, są też wiaty grillowe. Stołowaliśmy się w tzw. "wiacie gastronomicznej" z daniami na wagę -  duży wybór potraw, świetne, przygotowywane na bieżąco mięso. Ceny - typowe dla parków rozrywki, za obiad dla jednej osoby zapłaciliśmy ok. 40 zł (karczek, sałatka, duffinki). W parku bez trudu zaopatrzymy się w kawę, lody, gofry (przykładowe ceny: granita 12 zł, gałka lodów 4 zł).Podsumowanie: zwiedzanie obu parków to wycieczka na cały dzień. Sporo interesująych atrakcji, zwłaszcza związanych z dinozaurami, gdyż te rodem z lunaparku były dla nas nieobligatoryjne. Park Nauki i Ewolucji Człowieka - piątka z plusem!