Data wydarzenia: 13.09.2020 08:00 - 13.09.2020 14:00
Miejsce wydarzenia: Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny "Grzybówka" w Rybniku-Golejowie, ul. Podgórna 50

W niedzielę 13 września na golejowskiej "Grzybówce" rozpocznie się IV edycja "Wielkiego Grzybobrania", czyli Mistrzostw Śląska w tej niecodziennej dyscyplinie sportu. Jeśli lubisz zbierać grzyby to koniecznie musisz wziąć udział w zawodach. Najlepsi w dwóch kategoriach - na największą ilość znalezionych grzybów i największy znaleziony okaz - otrzymają puchary Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Golejów oraz cenne nagrody. W zeszłym roku w ciągu dwóch godzin 25 uczestników z różnych miejscowości naszego regionu, ale także z zagranicy (z litewskich Troków) uzbierało w sumie 34 kilogramy prawdziwków, podgrzybków, koźlarzy i rydzów. Zwyciężczyni w swoim koszyku miała ich 5,5 kilograma. Po raz pierwszy w głównej kategorii triumfował ktoś z Golejowa, na którego terenie rozgrywane są zawody. Wcześniej zwycięzcami „Wielkiego Grzybobrania” w głównej kategorii byli żorzanie Dariusz Piątek z synem Gracjanem oraz Vytenis Daugudis z Litwy, który był już m.in. drużynowym mistrzem świata w grzybobraniu.

Organizatorami tegorocznych zawodów są Stowarzyszenie „Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej” oraz Rada Dzielnicy Golejów. Cele „Wielkiego Grzybobrania” to m.in. integracja mieszkańców Golejowa i innych rybnickich dzielnic, promocja Miasta i dzielnicy Golejów oraz leśnego amfiteatru „Grzybówka”, propagowanie tradycji grzybobrania i wiedzy na temat naturalnych bogactw śląskich lasów, w tym zwłaszcza znajomości różnych gatunków grzybów jadalnych w nich występujących. Jak zwykle zawodom będzie towarzyszył również „Konkurs Wiedzy o Grzybach”. Imprezę zakończy wspólna biesiada przy grillu. Dobra atmosfera gwarantowana!

Organizacja zawodów dofinansowana została przez Miasto Rybnik. Patronat honorowy nad imprezą sprawują: Prezydent Miasta Rybnika, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik. Patronat medialny nad zawodami objął nasz portal.

Program:

8:00-9:00 Rejestracja uczestników
9:00-11:00 Grzybobranie
11:00-12:00 Ocena i ważenie grzybów
12:30 Wręczenie pucharów i nagród, wspólna biesiada

Zgłoszenia do zawodów można dokonać w następujący sposób:

a)     telefonicznie (także SMS) pod numerem: 603-627-389,

b)    pocztą elektroniczną na adres: rdgolejow@o2.pl,

osobiście w dniu zawodów, jeżeli liczba zgłoszeń do tego dnia nie przekroczy 100, w godzinach rejestracji uczestników (8:00-9:00).