Hotel Biały Dom to miejsce o wysokiej klasy wnętrzach, urządzonych w eleganckim i niepowtarzalnym stylu, w doskonałej lokalizacji, w zacisznej dzielnicy Rybnika, oraz w atrakcyjnym otoczeniu, wśród malowniczej zieleni lasów, idealne zarówno na wypoczynek, przyjęcia, konferencje, jak i spotkania biznesowe.

Tomasz Czarnecki: Rybnik raczej nie jest kojarzony z turystyką. Skąd więc pomysł na otwarcie hotelu w naszym mieście? Czy mieliście Państwo doświadczenie w hotelarstwie? Czy ta branża jest trudna?

Katarzyna Olejnik, Jakub Witecy: Hotel został stworzony i jest prowadzony z wykorzystaniem doświadczeń innych ludzi oraz własnych pomysłów. Został zbudowany z potrzeby serca w latach 90. tych XX wieku. To tutaj pierwsze szlify w hotelarstwie zdobywali właściciele, tworząc rodzinną firmę, na którą teraz składa się kilka obiektów. Firma dba o stały rozwój swoich pracowników, nie zapominając o rodzinnej atmosferze. To dość istotny element, szczególnie w czasach, w których żyjemy.

T.Cz.: Czy według Państwa rybnicka baza hotelowa jest na wysokim poziomie? Czy rybnicki rynek jest mocno konkurencyjny? Czym na tle rybnickich hoteli mogą się Państwo wyróżnić?

KO, JW: Baza hotelowa w Rybniku systematycznie się rozwija i stara się zaspokoić potrzeby gości, zarówno z sektora turystycznego, jak i służbowego. Niestety, jej poziom nadal jest niższy niż chociażby w porównaniu z pobliskimi miastami: Gliwicami czy Zabrzem. Nie powstają u nas duże sieciowe hotele (bo nawet nie ma takiej potrzeby), co stanowi szansę na zaistnienie mniejszych hoteli. Często konkurencja mobilizuje jednak do zmian i szybszego skoku jakościowego, który przydałby się w Rybniku i okolicy.

T.Cz.: Do kogo skierowana jest Wasza oferta? Do gości indywidualnych, np. organizujących imprezy okolicznościowe, czy też klientów biznesowych?

KO, JW:
Jesteśmy obiektem, który działa głównie jako hotel biznesowy. Większość naszych gości przyjeżdża służbowo. Dlatego dbamy o każdy szczegół, aby zaspokoić wymagania gości. Cisza, elegancja, wygoda to cechy, które nas wyróżniają. Starannie zaaranżowane i komfortowo urządzone wnętrza są gwarancją mile spędzonych chwil, a lokalizacja hotelu w zacisznym i pełnym zieleni otoczeniu, z dala od zgiełku miasta, jest dodatkowym atutem, który wpływa na komfort wypoczynku u nas. T.Cz.: Jaką liczbą miejsc, pokojów hotelowych Państwo dysponują? Jakiego typu pokoje są najczęściej rezerwowane? Jakie dodatkowe udogodnienia dla np. gości ceniących swobodę i przestrzeń, oferuje Państwa hotel? KO, JW: W maju 2019 roku, po gruntownym remoncie, do dyspozycji naszych gości oddaliśmy zupełnie nową przestrzeń hotelową. Przebudowa pozwoliła zwiększyć naszą bazę do 72 miejsc noclegowych oraz wzbogacić ją o duży ekskluzywny pokój De Lux. Łącznie posiadamy 18 pokoi biznesowych oraz pokój De Lux, wyposażony w wannę z hydromasażem. Dodatkowo w 2020 roku oddaliśmy do użytku Willę w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu. Możemy ugościć w komfortowych pokojach Willi do 25 osób. Jesteśmy przygotowani na gości weselnych, turystycznych i biznesowych. Dla każdej osoby mamy przygotowane miejsce.

T.Cz.: Co Państwa zdaniem jest „sercem” hotelu?

KO, JW: Sercem hotelu z pewnością jest część recepcyjna, gdzie goście mogą się spotkać z personelem hotelu. Nie ma w naszej pracy nic lepszego niż zobaczyć uśmiech gości i móc z nimi porozmawiać. Możemy gości „zarazić” rodzinną, pozytywną atmosferą, a i od nich wiele „wyciągnąć”.

T.Cz.: Jakie życzenie gościa było dla Państwa największym wyzwaniem? Czy były jakieś sytuacje nietypowe, niestandardowe?

KO, JW:
Oczywiście zdarzają się goście, którzy mają nietypowe życzenia. Niedawno pojawiła się osoba, która chciała poczęstować innych gości drogim, luksusowym trunkiem i poprosiła pracowników hotelu o jak najszybsze dostarczenie produktu z miejscowości oddalonej o ponad 200 km. Tylko po to, by kilku gości poczęstować. Oczywiście zrealizowaliśmy życzenie.

T.Cz.: Czy Rybnik na tle innych miast w regionie, województwie jest atrakcyjnym miejscem pod względem turystycznym, biznesowym, eventowym? Czy pod tym względem widzą Państwo jakąś przyszłość dla branży hotelarskiej w Rybniku? Co mogłoby stać się impulsem do jej rozwoju?

KO, JW: Turystycznie Rybnik nie ma zbyt wiele do zaoferowania, dodatkowo zła jakość powietrza jest niekorzystnym czynnikiem zachęcającym gości przyjeżdżających w celach turystycznych. Natomiast pod względem biznesu oraz wydarzeń kulturalnych uważam, iż Rybnik ma bardzo duży potencjał. Strefa ekonomiczna, elektrownia, stadion ROW-u, Zalew Rybnicki i wiele innych miejsc przynoszą i mogą przynieść wiele korzyści dla Rybnika i sektora hotelarskiego w tym mieście. Jeżeli biznes i kultura w mieście będą nadal się rozwijały, to sektor hotelarski również będzie dobrze sobie radził. Jednak w większości hotele w Rybniku od tego są właśnie zależne.

T.Cz.: Czy mogą się Państwo pochwalić jakimiś sukcesami branżowymi? Być może w Państwa hotelu nocował też ktoś znany, jakiś celebryta?

KO, JW: Jako hotel ciągle się rozwijamy. Poprzez szkolenia, targi, konferencje. To przekłada się na jakość, którą doceniają goście, m.in. poprzez stałą współpracę oraz wysokie oceny naszych usług. Jesteśmy nastawieni również na gości z branży sportowej. Przyjeżdżają do nas różne drużyny na zgrupowania sportowe, spały u nas młodzieżowe reprezentacje piłkarskie i wiele innych. Mieliśmy również osoby ze świata polityki oraz show-biznesu.

T.Cz.: Jak w dobie kryzysu i wprowadzonych obostrzeń, związanych z pandemią, Państwo się odnajdują? Jak wpływa to na zaplanowane inwestycje lub zatrudnienie? Jakie działania podejmują Państwo, by zachęcić gości do odwiedzenia właśnie Waszego hotelu?

KO, JW: Kryzys, który dopadł branże gastronomiczną i hotelarską daje się nam we znaki bardzo mocno. Zmienił przez to nasz profil działania, który teraz jeszcze bardziej nastawiony jest na gości indywidualnych i ich potrzeby. Wyostrzyliśmy wszystkie nasze zmysły, aby poznać w obecnych czasach potrzeby gości. Jest to o tyle istotne, iż dużo osób zaczęło większą uwagę przykładać do własnego zdrowia i zdrowego trybu życia. Zwracamy uwagę na obostrzenia i staramy się wszystkie je spełnić, mając na względzie dobro naszych gości. Zmodyfikowaliśmy nasze menu, dostarczamy posiłki dla indywidualnych gości, rozszerzyliśmy naszą ofertę oraz działalność.

T.Cz.: Czy można u Państwa realizować bon turystyczny, jeśli tak, to czy ktoś już z niego korzystał? Jak Państwo oceniacie tę formę pomocy rządu?

KO, JW: Oczywiście realizujemy bony turystyczne. Jest to o tyle istotna forma pomocy, gdyż jest skierowana do polskich hoteli. Mamy nadzieję, iż regiony turystycz - ne będą miały z tej formy pomocy dużo korzyści. Ale nie ukrywajmy, pomoc ta jest niewystarczająca. T.Cz.: Czy Miasto wspierało Was w jakiś sposób wcześniej albo wspiera Was jakoś teraz, w tym trudnym dla branży hotelarskiej okresie? Jeżeli tak, to czy ta pomoc jest wystarczająca?

KO, JW: Składaliśmy pismo, o częściowe umorzenie podatku od nieruchomości. Niestety, umorzenie nie doszło do skutku, mimo iż obiekt w okresie 6 miesięcy w przeciągu całego 2020 roku był przymusowo zamknięty. W drugim obiekcie znaj - dującym się w Paniówkach, podlegających pod gminę Gierałtowice, podatek został częściowo umorzony. W tak trudnym czasie taka pomoc jest bardzo ważna. Koszty są wysokie, większą część obiektu stanowi sala oraz restauracja, która na tę chwilę nie przynosi zysków. W 2021 będziemy starali się ponownie umorzyć podatek od nieruchomości, jeżeli restauracje przymusowo będą musiały pozostać zamknięte, liczymy na pozytywne rozpatrzenie pisma.

T.Cz.: Jakie mają Państwo plany na przyszłość?

KO, JW: Chcielibyśmy mieć z Naszej pracy dużo radości. Jednak obecna sytuacja nam tę radość zabiera. Planujemy w dalszym ciągu krok po kroku realizować nasze cele, pomimo trudności i kryzysu. Każdy chciałby powrócić chyba do 2019 roku bądź wcześniejszych lat.

Tomasz Czarnecki: Dziękuję za rozmowę.


***
RESTAURACJA-HOTEL BIAŁY DOM
ul. Łukowa 10,

44-207 Rybnik-Ochojec
32 235 95 66
recepcja-rybnik@bialydom.com.pl