Tegoroczna festiwalu odbędzie się w Parku przy Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach.

Program Festiwalu:

13:00 Uroczyste otwarcie Festiwalu

13:00-16:00 Konkurs kulinarny "Śląskie Smaki"

13:15 Wystepy wokalistów MOKSiR w Kuźni Raciborskiej

14:00 Koncert - Joanna Kostka

15:00 Koncert - Abba Covers

16:00 Występ muzyczno/kabaretowy - Krzysztof Respondek

17:00 Ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego

18:00 Bitwa Smaków - pokaz kulinarny

19:00 Koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny

Dodatkowe atrakcje:

  • Konkursy i animacje dla dzieci
  • Oferta kulinarna restauracji Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”

AKTUALIZACJA (17.06.2019 16:30)

Eksperci Śląskich Smaków wybrani!

Za nami 14 Festiwal Śląskie Smaki! W tym roku wydarzenie odbyło się w pięknym parku przy Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach. W konkursie kulinarnym wzięło udział piętnaście drużyn. Remigiusz Rączka – przewodniczący konkursowego Jury podkreślał, że rywalizacja była naprawdę zacięta, a wyniki drużyn różniły się zaledwie o kilka punktów.

Zatem – poznajcie tegorocznych finalistów!

Złote, Srebrne oraz Brązowe Durszlaki, jak i tytuł Eksperta Śląskich Smaków 2019 zdobyli:

- w kategorii szkół gastronomicznych:

I miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim – Drużyna I

  • Zupa z czosnku niedźwiedziego
  •  Przepiórka faszerowana kiszoną kapustą i kaszanką, kaszotto z grzybami, sos piwny, karmelizowane warzywa
  • Ciasto niespodzianka z dodatkami

II miejsce: Dziewczyny ze Śląska – Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach

  • Kołoc jabłkowy w nowoczesnym wydaniu: jabłko/wanilia/cynamon/mięta
  • Chłodnik z botwinki: botwinka/ogórek/pokrzywa
  • Królik w śliwkach: królik/śliwka/pietruszka

III miejsce: Drużyna Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych z Piekar Śląskich

  • Amuse-Bouche ze szpajzy cytrynowej z owocami i ziemią czekoladowo-orzechową
  • Piankowa zupa z modrej kapusty z chrupiącymi skwarkami i chipsami z jabłka
  • Karminadle z boczkiem, soczewicą, pieczone w tymianku, podane z różanymi kartoflami i pieczonymi burakami na occie balsamicznym i miodzie

- w kategorii amatorów:

I miejsce: Rudzanki z Rud

  • Kreple z kartoflami
  • Rudzki żurek
  • Karminadle z filungiem z sosem z grzybów leśnych, młode kartofle, czerwone buraczki „po naszymu”

II miejsce: Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku

  • Kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką, domowa nalewka np. rabarbarowa
  • Kluseczki z wątróbką na rosole
  • Karkówka duszona w sosie z kopytkowymi placuszkami i młodą kapustą zasmażaną

III miejsce: Stowarzyszenie „Krzewienia Kultury i Dawnych Tradycji Gminy Wręczyca Wielka”

  • Tatar z jelenia z żółtkiem przepiórczym
  • Zupa grzybowa z lanymi kluseczkami
  • Rolada z jelenia, młoda kapusta zasmażana z koperkiem, kotlety ziemniaczane

- w kategorii profesjonalistów:

I miejsce: Restauracja Leśna Perła z Rudzińca

  • Konfitowany boczek z hauskyzją chrzanową
  • Botwinka z przepiórczym jajkiem
  • Pierś i pieczeń z bażanta z kopytkami z pieczonego ziemniaka oraz z krupniokiem i czerwoną kapustą

II miejsce: Drużyna Malinowego Dworu z Katowic

  • Placek ziemniaczany ze śledziem w burakach
  • Ajlauf z kalafiorem
  • Krupniok w boczku z panczkrautem z ogórkami w miodzie

III miejsce: The Piano Tychy

  • Czarny pączek nadziewany kaszanką/puree z jabłka/chrust z boczku/sos rabarbarowy
  • Krem z żurku na zakwasie/pieczony czosnek/żółtko panierowane/karmelizowana cebula/puree z borowika/oliwa majerankowa/czips z krupów/boczek wędzony
  • Policzek z jelenia/panczkraut w ziołowej kruszonce/grzybowy demi-glace na dziczyźnie/smażony bób/karmelizowane marchewki/puree z pasternaku