Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku odwzorowali budynek szkoły w Minecrafcie. Do zwiedzenia są klasy, ogród, biblioteka, obserwatorium astronomiczne, można nawet stanąć w kolejce do kultowego sklepiku. "Nie ma lepszego sposobu, by poznać naszą szkołę. Zachęcamy każdego gracza do logowania się na serwer za darmo już dziś!" - przekonują uczniowie Frycza.

Szkoła w Minecrafcie - skąd pomysł?
- Trwająca już wiele miesięcy pandemia nieustannie stawia przed nami mnóstwo wyzwań. Dbając o bezpieczeństwo swoje i innych, pozostajemy w domach i przenosimy dużą część naszego życia do świata wirtualnego. Mnóstwo wydarzeń kulturalnych zostało odwołanych, a kolejna ich część została przełożona na inne terminy w oczekiwaniu na lepsze czasy - mówią Marta Koczy i Piotr Legiżyński z II LO.

Nie odbyły się m.in. dni otwarte szkoły, które pozwalają poznać przyszłą placówkę "od poszewki". Uczniowie Frycza wpadli na ciekawy pomysł, by zaprezentować tegorocznym ósmoklasistom - i nie tylko - swoją szkołę: postanowiono zebrać grupę graczy, która podejmie wyzwanie wiernego odwzorowania budynku liceum w Minecrafcie.

Chętnych do zbudowania modelu nie trzeba było daleko szukać. Błyskawicznie zgłosiła się do pracy nad projektem zgrana drużyna złożona z ośmiu chłopaków z klasy informatycznej. (Budowniczy: Artur Szaboń, Piotr Legiżyński, Hubert Zimny, Franek Przeliorz, Kacper Wrożyna, Mateusz Obłój, Błażej Konsek). Wirtualni budowniczowie zabrali się do układania bloków. 

Aby wiernie oddać wygląd poszczególnych sal lekcyjnych, budowę rozpoczęto od zrobienia kilkudziesięciu zdjęć różnych pomieszczeń budynku. Fotografie stały się podstawą do kontynuowania wszelkich dalszych prac przy tworzeniu modelu. Kolejnym krokiem było zmierzenie szkoły przy pomocy Google Maps, aby zachować proporcje zgodne z rzeczywistością. Był to kluczowy element całego procesu budowania, gdyż wszystkie miejsca w szkole miały zostać odpowiednio w późniejszym czasie rozmieszczone. Jak przyznają autorzy, mimo kilku kryzysów, wirtualne nadawanie kształtu tak bliskiej naszym sercom szkole to była czysta przyjemność.

Oficjalne otwarcie fryczowego serwera Minecraft odbyło się pod koniec grudnia. Jak można się domyślić, bardzo szybko zyskał on popularność. Przez blisko dwa miesiące był dostępny jedynie dla aktualnych uczniów Frycza, jednak sytuacja szybko uległa zmianie. serwer jest otwarty dla wszystkich, a przez najbliższe dwa tygodnie w pełni bezpłatnie.
- Jak widać na załączonych zdjęciach, budynek szkoły został odwzorowany naprawdę fantastycznie. Klasy wyglądają prawie dokładnie tak samo jak w rzeczywistości, nie wspominając o kapitalnym ogrodzie i bibliotece. Jeśli będziemy szukać wystarczająco dobrze, to na korytarzach można spotkać kilku nauczycieli, a nawet odnaleźć ukrytą niespodziankę. Można zgubić się w labiryncie regałów w bibliotece, obserwować wpadające przez okna sali gimnastycznej promienie słońca, wspiąć się na czwarte piętro i zwiedzić obserwatorium astronomiczne, a nawet stanąć w kolejce do sklepiku -  relacjonują uczniowie. - Każdy gracz może poczuć się jak uczeń Frycza. Nie ma lepszego sposobu, by poznać naszą szkołę. Zachęcamy każdego gracza do logowania się na serwer za darmo już dziś! 

Marta Koczy, Piotr Legiżyński z II LO w Rybniku