Bezpłatne szkolenia, indywidualne konsultacje, eksperci na wyciągnięcie ręki – te oraz inne udogodnienia czekają na wszystkich zainteresowanych podczas „Tygodnia przedsiębiorcy”. Akcja potrwa między 23 a 27 września 2019 r., a organizuje ją Oddział ZUS w Rybniku. Adresatami są przedsiębiorcy, osoby, które rozważają start własnej działalności gospodarczej, pracownicy (także obcokrajowcy) oraz pozostali klienci. W ramach "Tygodnia przedsiębiorcy" 27 września w auli Uniwersytetu Ekonomicznego odbędzie się konferencja „Pracuję legalnie – patrzę ze spokojem w przyszłość”.

„Tydzień przedsiębiorcy” przebiegać będzie pod hasłem „Pracuję legalnie”. Zadanie spójne jest z realizowaną przez Państwową Inspekcję Pracy - kampanią społeczną, o tak samo brzmiącym tytule. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dołoży do tej inicjatywy swoją akcję informacyjną „Masz wybór”. Eksperci ZUS oraz zaproszonych instytucji (Państwowej Inspekcji Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia) będą podejmować kwestie legalnego zatrudnienia i pracy, przysługujących świadczeń, ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemców oraz koordynacji unijnej systemów zabezpieczenia unijnego.

Oddział ZUS w Rybniku przygotował bezpłatne seminaria (od 23 do 26 września 2019 r.) oraz konferencję „Pracuję legalnie – patrzę ze spokojem w przyszłość” – 27 września 2019 r. w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku.
Obowiązują zapisy pod numerem: 32/439 11 46 (szkolenia) oraz 32/439 11 65, 502 001 216 (konferencja).

„Pracuję legalnie – patrzę ze spokojem w przyszłość” - inspiracją dla organizacji konferencji są dane na temat liczby obcokrajowców, którzy decydują się na pracę w śląskich firmach. We współpracy z partnerami akcji, zostaną też poruszone kwestie świadomości praw i obowiązków, które wynikają zarówno z legalnej pracy jak i legalnego zatrudnienia. Na temat ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemca wypowiedzą się eksperci NFZ. Z praktycznymi wskazówkami, na temat tego, jak odnaleźć się w gąszczu miasta wystąpi przedstawiciel Stowarzyszenia 17-tka z Rybnika, który prowadzi m.in. Klub Integracji Społecznej oraz projekt adresowany do obcokrajowców – „28 dzielnica”. Podczas konferencji uczestnicy dowiedzą się też więcej na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych jako zabezpieczenia przyszłości. Ekspertka warszawskiej firmy Alto opowie o aspektach prawnych i ekonomicznych wprowadzonego systemu.

Konferencja adresowana jest do: pracodawców, pracowników, obcokrajowców zatrudnionych w lokalnych firmach, urzędników, przedstawicieli instytucji, przedstawicieli organizacji oraz inne zainteresowane osoby. Wydarzenie zyskało Patronat Merytoryczny Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach „Tygodnia Przedsiębiorcy” jest bezpłatny.