Koperty bąbelkowe bez wątpienia ułatwiły nasze życie. Kto ich nie zna? Któż ich nie używa? Kiedy chcemy wysłać przyjacielowi książkę lub drobiazg, a nie chcemy korzystać z paczki, wówczas koperta bąbelkowa sprawdza się najlepiej. Co jest jednak podwaliną jej sukcesu? Jak powstała? Do czego ją wykorzystać? Dlaczego bąbelki stały się tak popularne?

Krótka historia bąbelków

Nie byłoby koperty bąbelkowej, gdyby nie folia bąbelkowa. Ten wynalazek niejako zrewolucjonizował historię pakowania i przechowywania rzeczy, ale nie tylko. Folia bąbelkowa, czy też pęcherzykowa przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jej historia sięga roku 1957, gdy pracowano nad projektem trójwymiarowej, jednocześnie wypukłej tapety. Realizacja tego pomysłu nie doszła do skutku, jednak na jej podstawie Alfred Fielding i Marc Chavannes wymyślili koncepcję folii bąbelkowej. Miała ona być przede wszystkim praktyczna i tak też się stało. To na jej bazie powstały między innymi, używane dziś szeroko w usługach pocztowych, koperty bąbelkowe. Folię bąbelkową używaną m.in. w kopertach charakteryzuje wykonanie z przeźroczystego i sprężystego plastiku. Na materiał składa się kilka pęcherzyków wypełnionych powietrzem i rozmieszczonych w równych odstępach od siebie. Materiał ten jest miękki i elastyczny, co pozwala wykorzystywać go w różnych celach. od siebie. Folia chroni między innymi przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi, drganiami, upadkami i jest wodoodporna. Nic dziwnego, że któregoś dnia ktoś wpadł na pomysł, że świetnie sprawdzi się do zabezpieczania wrażliwych przesyłek. W Polsce na przykład kopert bąbelkowych używa się od ponad 20 lat.


Wykorzystanie folii

Znane nam wszystkim koperty bąbelkowe nie są jedynym produktem zaopatrzonym w folię bąbelkową, a jej wykorzystanie jest niezmiernie szerokie zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Prywatnie często korzysta się z folii w różnych grach czy zabawach. Psycholodzy podkreślają także wymiar terapeutyczny folii, w którym aktywność polegająca na pękaniu bąbelków uspokaja. Przyjmuje się, że pół godziny takiego pękania jest tak samo relaksujące jak półgodzinny masaż.
Prócz tego folię pęcherzykową wykorzystujemy najczęściej w przesyłaniu rzeczy za pośrednictwem firm kurierskich czy pocztowych. Może występować zarówno w kopertach bąbelkowych, jak również jako wypełnienie paczek. Jak wspomniano, chroni przed kurzem, uszkodzeniem i wodą, dlatego owijając nasze cenne przedmioty w folię możemy mieć pewność, że dojdzie do adresata w nienaruszonym stanie. Ile porcelanowych kubków czy talerze lub szklanych kieliszków już nie uratowała w ten sposób! Folię można też uzyskać do izolacji dachu i ścian, gdyż wykazuje opór cieplny. Możemy za jej pomocą także uchronić nasze rośliny przed zimną temperaturą, ale z uwagi na to, że nie przepuszcza ona powietrza, pamiętajmy o zrobieniu w niej kilka dziurek. Folią bąbelkową możemy także owinąć nasz basen, co uchroni wodę przed zimnem i insektami. W końcu przyda się idealnie przy przeprowadzce, aby uchronić nasze szpargały.


Koperty nie są nudne

Koperty bąbelkowe, wykorzystujące fenomen folii, dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Zapewne znacie jedynie białe, ale zaręczam, że możecie spotkać koperty czarne, a nawet różowe. Koperty są zazwyczaj lekkie i ważą między 80g a 120g. Chcą wybrać odpowiednią kopertę dla naszej przesyłki warto zajrzeć na stronę https://www.ofix.pl/kategoria/koperty-babelkowe-231483 

Prócz samej gramatury, kolorystyki czy rozmiarów dopasowanych do naszych przesyłek, możemy wyróżnić trzy rodzaje zamknięcia kopert bąbelkowych. Zamknięcie klejone na mokro wymaga posmarowania paska zamykającego klejem. Bywa to niewygodne dla wielu użytkowników, dlatego używa się też zamknięcia samoklejącego z paskiem, w którym wystarczy go odkleić i złączyć klapki koperty. Wyróżnia się też klejenie samoklejące, w którym pasek nie występuje, za to musimy złączyć dwie klapki koperty celem jej zamknięcia. Prócz form zamknięcia możemy wyróżnić też kilka dodatków, jakie mogą się na kopertach bąbelkowych znaleźć. Należy do nich np. okienko, w którym będzie widać wyszczególniony adres na włożonych do niej dokumentach. Mogą też zawierać nadruk reklamowy danej firmy, wykonywany najczęściej na specjalne zamówienie, a także być zabezpieczone dodatkowego, usztywniającego kartonu w środku, co zwiększy tylko wytrzymałość samej koperty.

Jak widać wyżej świat kopert bąbelkowych jest niezwykle ciekawy. To zapewne dlatego utworzono nawet specjalny Dzień Folii Bąbelkowej obchodzony na całym świecie.